Częstochowa: jubileusz 50-lecia pracy dydaktycznej ks. prof. Jana Kowalskiego
12 listopada 2009 | 15:44 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Czasem słowa mają wyjątkową moc i wyjątkową w sobie prawdę – mówił w homilii abp Stanisław Nowak z okazji jubileuszu 50-lecia pracy dydaktycznej i wychowawczej ks. prof. Jana Kowalskiego – teologa moralisty. Metropolita częstochowski przewodniczył 12 listopada Mszy św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.
Mszę św. koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz i Jan Wątroba oraz profesorzy kilku ośrodków naukowych w Polsce, m.in. Papieskiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz uczniowie ks. Jana Kowalskiego z diecezji m. in. częstochowskiej, sosnowieckiej, wrocławskiej, kaliskiej, świdnickiej.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że każdemu teologowi potrzebna jest „mądrość otwarta”. – Tego rodzaju mądrość była mocno obecna w życiu i posłudze naszego teologa – mówił o jubilacie metropolita częstochowski. Przypomniał znaczenie posługi teologa w Kościele, która polega na wyjaśnianiu słowa zapisanego już przez Boga, także Jezusa Chrystusa – mówił abp Nowak.
Metropolita częstochowski szczególnie zwrócił uwagę na posługę teologa moralisty – Moralista czyta i tłumaczy to, co Bóg napisał w ludzkich sercach, musi powiedzieć prawdę w sposób mocny i zdecydowany, jak uczynił to Jezus w drodze do Emaus – podkreślił abp Nowak.
Po Mszy św. w Auli im. Jana Pawła II odbyła się promocja księgi jubileuszowej pt. „Kapłan i teolog” poświęconej życiu i działalności ks. prof. Jana Kowalskiego. Księga obok bibliografii prac jubilata zawiera również refleksje teologiczno-pastoralne jego uczniów.
Promocji księgi jubileuszowej towarzyszyła wystawa poświęcona pracy dydaktycznej i wychowawczej jubilata.
Ks. prof. dr hab. Jan Kowalski urodził się 4 czerwca 1930 r. w Krępie. Wyświęcony na kapłana 27 czerwca 1954. Absolwent Wydziału Teologicznego UJ w Krakowie (1954). Studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej odbył na KUL (licencjat 1959, doktorat 1967, a habilitacja PAT – 1984). Wykładowca teologii moralnej i ascetycznej w Krakowie: w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym, Śląskim Seminarium Duchownym, Instytucie Teologicznym Ojców Dominikanów, Seminarium Zakonu Paulinów oraz Księży Sercanów w Stadnikach, Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i we Wrocławiu.
W latach 1965-77 pełnił funkcję m. in. sekretarza Polskiego Towarzystwa Teologicznego i zastępcy redaktora naczelnego Ruchu Biblijnego i Liturgicznego (od 1967 r.).
Autor wielu publikacji z zakresu teologii moralnej ogólnej, teologii moralnej społecznej i bioetyki m. in. „Współczesne wyzwania stawiane teologii moralnej” (1996 r.). Należy do pokolenia teologów, którzy po Soborze Watykańskim II doprowadzili do odnowy teologii moralnej w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.