Częstochowa: konferencja naukowa nt. zagrożeń wynikających z używania „dopalaczy”
26 lutego 2009 | 15:02 | ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Szkodliwość, niebezpieczne oddziaływanie na psychikę i inne zagrożenia wynikające z nieograniczonej możliwości kupna tzw. dopalaczy – środków odurzających oraz innych substytutów narkotyków”, to temat konferencji naukowej, która odbyła się 26 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie.
W spotkaniu, zorganizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, wzięło udział ponad 100 pedagogów szkolnych, wychowawców klas, świetlic i internatów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli.
„Dopalacze” to dzisiaj bardzo poważny problem społeczny, który dotyka młodzież, szkołę i rodzinę. Przed tym problemem musiały również stanąć samorządy- powiedział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, otwierając konferencję.
Prelegenci starali się zarysować zjawisko używania „dopalaczy” przez młodzież i starszych, ukazując ich wpływ na życie społeczeństwa i pokazując ich negatywne skutki w życiu konkretnej osoby. „Mają one ogromny wpływ na przestępczość i jej wzrost wśród nieletnich. W ciągu roku odnotowuje się blisko 500 przestępstw pod wpływem środków odurzających. Korzystają z nich ludzie w wieku od 18 do 50 lat" – podkreśliła Małgorzata Długosz, nadkomisarz z Miejskiej Komendy Policji w Częstochowie. Wśród skutków, jakie wywołują „dopalacze”, wymieniła m. in. uruchomienie tzw. mechanizmu przyjemności w organizmie, pojawienie się paranoi i agresji.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych „dopalaczy”, czyli substancji działających jak narkotyki, jest BZP ( benzylopiperazyna) – stymulant ośrodkowego układu nerwowego o działaniu podobnym do amfetaminy. Posiada on 10 proc. jej mocy. "BZP powoduje m.in. stany lękowe, psychozy, uczucie zagubienia, bezsenność, utratę kontroli nad czynami, odizolowanie się od domowników, łamanie zasad, czyli klasyczne efekty zażywania narkotyków" – zauważyła Renata Lipnicka z Częstochowskiego Stowarzyszenia Monar.
Prelegenci wskazali także na obecność środków przemysłu farmaceutycznego w przestępczości zorganizowanej i przestępczości dzieci i młodzieży. Mówił o tym Jacek Wrona, komisarz z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
"Niebezpieczne jest to, iż młodzi ludzie, nawet z drugiej i trzeciej klasy gimnazjum, przez świat tzw. „dopalaczy” wchodzą w świat uzależnienia i w świat narkomanii" – zaznaczył Sławomir Szwajkowski, kierownik Oddziału Dziennego Terapii Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”.
„Dopalacze” to grupa różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. W Polsce obecnie rozpoczęła się akcja formacyjno-edukacyjna pt. „Dopalacze mogą cię wypalić”. Więcej na temat akcji można znaleźć na stronie: www.dopalaczeinfo.pl .
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.