Lidia Dudkiewicz o „Niedzieli” i jej związkach z Janem Pawłem II
19 sierpnia 2019 | 15:42 | ks.mf, ap | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Była redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewcz była gościem niedzielnego spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Spotkanie prowadził Krzysztof Witkowski, dyrektor i założyciel muzeum. Gościem specjalnym spotkania był również o. Jerzy Tomziński, wieloletni generał zakonu ojców paulinów, który również należał do pierwszego zespołu redakcyjnego „Niedzieli”, po jej wznowieniu w czerwcu 1981 r.
– Kontakty św. Jana Pawła II z „Niedzielą” wyrażały się poprzez jego osobiste spotkania z redakcją, redaktorem naczelnym ks. Ireneuszem Skubisiem, ale także poprzez przyjaciół Ojca Świętego, m.in. kard. Stanisława Dziwisza, ks. prof. Tadeusza Stycznia, czy także kard. Stanisława Nagy’ego – mówiła Lidia Dudkiewicz.
– Cenimy sobie najbardziej to, że przyjaciele Papieża byli naszymi „Niedzielnymi” przyjaciółmi. Byli też naszymi łącznikami. Czasem dostawaliśmy sygnały, że Ojcu Świętemu zależy na jakimś temacie, wtedy też podejmowaliśmy go na łamach. Kard. Dziwisz mówił nam, że Jan Paweł II czytał „Niedzielę” regularnie – kontynuowała była redaktor naczelna „Niedzieli”.
Lidia Dudkiewicz opowiedziała o Zofii Kossak-Szczuckiej, o jej zaangażowaniu w wydawanie „Niedzieli” w 1945 r. – Warto dodać, że Karol Wojtyła jeszcze jako wikariusz na parafii w Niegowici, a zatem na początku swojej drogi kapłańskiej, przygotował z grupą parafian dzieło Zofii Kossak „Gościa Oczekiwanego”, które pisarka wydrukowała na łamach „Niedzieli” – podkreśliła Lidia Dudkiewicz.
Lidia Dudkiewicz, w latach 2014 – 2019 była redaktor naczelną katolickiego tygodnika „Niedziela”. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego i sekretarzem redakcji „Niedzieli”. Z „Niedzielą” związana była od 1981 r., od wznowienia tygodnika. Już wcześniej w Duszpasterstwie Akademickim w „Piwnicy” w Częstochowie współtworzyła zespół „Monitora Kościelnego”, serwisu informacyjnego przygotowanego na podstawie audycji radiowych polskiej sekcji Radia Watykańskiego.
Jest konsultorką Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Studiowała teologię, ukończyła oligofrenopedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” odbyło się 18 marca 2012 r. Jego gościem był abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski i wieloletni sekretarz papieża.
W ramach spotkań, które odbywają się każdego 18. dnia miesiąca, swoimi wspomnieniami o Janie Pawle II dzielili się m.in. Arturo Mari – fotograf papieski, abp Stanisław Nowak, o. Kamil Szustak z Jasnej Góry, Eugeniusz Mróz – kolega szkolny Karola Wojtyły, ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich, dr Roberto Mari, Stanisław Markowski, Mariusz Drapikowski, dr Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Jan Pietrzak, o. Jerzy Tomziński, dr inż. Antoni Zięba, ks. inf. Ireneusz Skubiś, br. Marian Markiewicz, Karolina Kaczorowska, bp Antoni Długosz, ks. prof. Waldemar Chrostowski, abp Stanisław Nowak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.