Częstochowa: 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
24 kwietnia 2015 | 14:31 | mir Ⓒ Ⓟ
Już tylko kilka dni dzieli nas od Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja. To największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną – od samego początku ściśle związane jest z Jasną Górą. Festiwal świętuje w tym roku 25-lecie.
Zdaniem Małgorzaty Zuzanny Nowak, dyrektor festiwalu, to właśnie Jasna Góra od samego początku jest sercem tego wydarzenia kulturalnego. – „Mamy tutaj w Częstochowie pewien dar. Tym darem jest Jasna Góra, która stanowi serce festiwalowych prezentacji i od której wszystko się zaczęło: formuła, idea, marka festiwalu. I wokół tego budujemy piękno muzyki sakralnej. Wokół Jasnej Góry skupiamy ludzi, którzy chcą tej idei sprzyjać i służyć” – podkreśliła Nowak.
Koncert inauguracyjny zabrzmi 1 maja w bazylice jasnogórskiej z okazji 80. urodzin wybitnego estońskiego kompozytora muzyki sakralnej Arvo Pärta z udziałem Mistrza. Na jasnogórski koncert Pärt przygotował specjalną kompozycję. – To światowe prawykonanie jest niespodzianką. Dopiero na koncercie przekonamy się, co to za utwór – zapowiada dyrektor festiwalu. W koncercie obok utworów estońskiego mistrza takich jak m.in. ”Magnificat”, „Salve Regina” i „Fratrem”, melomani usłyszą także utwory Vivaldiego, którego Arvo Pärt wyjątkowo lubi i ceni.
– „Twórczość Pärta wspaniale nawiązuje do chorału gregoriańskiego, polifonii renesansowej, a więc czerpie z tego największego i najwspanialszego bogactwa muzyki sakralnej” – wyjaśnia Małgorzata Nowak.
Każdego roku na liturgiczną inaugurację „Gaude Mater” odbywającą się na Jasnej Górze (2 maja) przygotowywana jest specjalna oprawa muzyczna, którą stanowi prawykonanie jednego z dzieł polskiego kompozytora. Tym razem wykonana zostanie „Missa pro Maria” Aldony Nawrockiej, laureatki jednej z edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” związanego z festiwalem. Konkurs ten rokrocznie pozwala bowiem zaprezentować twórczość także najmłodszych kompozytorów.
Utwory tegorocznych laureatów zaprezentowane zostaną 3 maja w częstochowskim kościele ewangelicko – augsburskim w wykonaniu chóru „Schola Cantorum Gedanensis”.
Jak to było od samego początku, tak i w tym roku podczas jubileuszowej edycji zabrzmią dzieła z różnych obszarów muzyki sakralnej, jak m.in.: chorał gregoriański i motety Palestriny, jazz czy flamenco.
Od 2013 roku Festiwal ma nową formułę – koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Centrum festiwalowych prezentacji pozostaje Częstochowa.
25. Festiwal rozpocznie się w Warszawie (30 kwietnia) „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, a zakończy w Gdańsku 8 maja koncertem „Dona nobis pacem” z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Oprócz Bydgoszczy, Poznania i Radomska po raz pierwszy koncerty odbędą się w małych miejscowościach nieopodal Częstochowy, takich jak Mstów, gdzie 3 maja zabrzmią pieśni polifoniczne Gruzji oraz Leśniów, w którym (także 3 maja) Virum Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński zaprezentuje chorał gregoriański. W tym samym czasie (3 maja) we Wrzosowej uczestnicy festiwalu wysłuchają muzyki ze zbiorów jasnogórskich.
Już po raz drugi „Gaude Mater”, choć w odległym terminie 30 maja, zagości w Kolonii w opactwie benedyktynów w Brauweiler. Odbędzie się tam koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku i zostaną wręczone nagrody w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w kategorii organowej.
Z okazji jubileuszu 25-lecia tegoroczna edycja festiwalu podsumuje dotychczasowe działania i przypomni jego historię. – „Myślę, że tym podsumowaniem będą sami wykonawcy, których zaprosiliśmy do udziału w 25. jubileuszowej edycji. Rada Artystyczna zadecydowała, że tegoroczny festiwal odbędzie się z udziałem tych artystów, którzy już na festiwalu gościli. Stąd też zaproszenie skierowane do Adreasa Scholla, najpiękniejszego kontratenora. Zaprosiliśmy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia, to zespół, który niejako inaugurował, powstał przy Gaude Mater. Tutaj ta orkiestra zawiązała się i tutaj swoją premierę miała na Jasnej Górze. Mamy w tym roku Paco Peña, którego też gościliśmy. Mamy znakomite polskie chóry” – wymienia dyrektor festiwalu.
Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędzie się sesja naukowa (5-8 maja) poświęcona działaniom muzycznym podejmowanym i kultywowanym na przestrzeni wieków w różnych klasztorach. Konferencja – jak podkreśla o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych – wpisuje się w obchodzony Rok Życia Konsekrowanego.
„Prelegenci przybędą na tę konferencję z przesłaniem o muzyce, o kompozytorach, o źródłach muzycznych, archiwach klasztornych praktycznie w całej Europie – mówi o. Kilnar i jak zaznacza – jest to najważniejsze wydarzenie tego typu muzykologiczne na świecie.
1 maja przed koncertem inauguracyjnym na Jasnej Górze, zostanie otwarta wystawa „Droga, która leczy” Agaty Padoł-Ciechanowskiej. 2 maja w Sali widowiskowej parafii św. Zygmunta odbędzie się spotkanie z autorem tegorocznego festiwalowego plakatu Leszkiem Mądzikiem, twórcą Sceny Plastycznej Kul, którego wszystkie spektakle wystawiane były w ramach „Gaude Mater”. Ukaże się także publikacja „Pan od muzyki” poświęcona Krzysztofowi Pośpiechowi, twórcy Festiwalu.
Oryginalną ideą spajającą wydarzenia festiwalowe od 25-ciu lat jest ukazywanie różnorodności i bogactwa muzyki religijnej oraz dialog międzykulturowy. Festiwal „Gaude Mater” zalicza się do europejskiej czołówki festiwali muzyki sakralnej.
Od 2007 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" należy do Światowego Stowarzyszenia Festiwali Muzyki Sakralnej.
Patronat nad 25. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater objęli: prof. Małgorzata Omilanowska – minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Saługa – marszałek Województwa Śląskiego, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.