Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: najstarsza oświatowa placówka artystyczna obchodzi 70-lecie

12.10.2017 , mir, Jasna Góra, 12-10-2017 Ⓒ ℗

– Nauczamy poprzez sztukę i dla sztuki, kształtujemy człowieka przez wielkie “C” – powiedziała Anna Maciejowska, dyrektor Zespołu Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Najstarsza oświatowa placówka artystyczna w tym mieście obchodzi 70-lecie powstania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się dziś Mszą św. sprawowaną na Jasnej Górze.

– Zespół Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego kontynuuje tradycje powstałej w 1945 r. Wolnej Akademii Sztuk Pięknych – mówi Maciejowska. Wówczas to Częstochowa udzieliła pomocy i schronienia kilku artystom – uczestnikom powstania warszawskiego. W 1947 r. już decyzją ówczesnych władz oświatowych Akademię przekształcono w Państwowe Liceum Technik Plastycznych, a w latach 60. w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.

Obecny Zespół Sztuk Plastycznych mieści się nieopodal Jasnej Góry. – To zabytkowe miejsce jest wykorzystywane na plenery i zajęcia z historii sztuki – zaznacza dyrektor szkoły. Na Jasnej Górze od ponad 20 lat obchodzony jest Dzień Patrona. Dzieje się to w okolicach 8 października, w rocznicę śmierci Jacka Malczewskiego.

Od 70 lat szkoła ma także wielki wkład w budowę środowiska kulturalnego Częstochowy. Oferuje cztery kierunki nauczania: ceramikę artystyczną, złotnictwo, grafikę użytkową oraz mural w ramach technik malarskich monumentalnych. Wśród dotychczasowych absolwentów szkoły znajdują się wybitne postaci świata sztuki, artyści i profesorowie akademiccy, m.in. Jerzy Duda-Gracz, Jerzy i Maciej Kędziorowie czy Roman Lonty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.