Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin bp. Zdzisława Golińskiego (zapowiedź)
26 listopada 2008 | 14:17 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Sesja naukowa 6 grudnia br. i Msza św. w archikatedrze pw. św. Rodziny w Częstochowie 28 grudnia br. złożą się na program obchodów 10. rocznicy urodzin bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego, w latach 1951-63.
Podczas sesji naukowej, która odbędzie się 6 grudnia w Auli Jana Pawła II Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej prelegenci – teolodzy i historycy Kościoła – będą mówić o życiu i działalności bp. Zdzisława Golińskiego, który w latach 1951-1963 był drugim ordynariuszem częstochowskim. Przedstawią sylwetkę biskupa jako moralisty, jego działalność duszpasterską i administracyjną w diecezji. Będą także mówić o wkładzie bp. Golińskiego w rozwój jasnogórskiego sanktuarium.
Obchody 100. rocznicy urodzin bp. Golińskiego zakończy 28 grudnia Msza św. w archikatedrze pw. św. Rodziny w Częstochowie. Będzie jej przewodniczyć abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie koło Kraśnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. w Lublinie. Następnie studiował teologię moralną na KUL oraz na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Angelicum w Rzymie. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. W 1947 r. ks. prof. Zdzisław Goliński został mianowany biskupem-koadiutorem w Lublinie. W latach 1951-63 był ordynariuszem częstochowskim.
W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Nie zdołał zapobiec zamknięciu przez władze tygodnika katolickiego „Niedziela” w 1953 r. Pod jego przewodnictwem odbył się 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.
Od października do grudnia 1962 r. brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.