Drukuj Powrót do artykułu

Częstochowa: obchody 100. rocznicy urodzin bp. Zdzisława Golińskiego (zapowiedź)

26.11.2008 , ks. mf Ⓒ ℗

Sesja naukowa 6 grudnia br. i Msza św. w archikatedrze pw. św. Rodziny w Częstochowie 28 grudnia br. złożą się na program obchodów 10. rocznicy urodzin bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego, w latach 1951-63.

Podczas sesji naukowej, która odbędzie się 6 grudnia w Auli Jana Pawła II Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej prelegenci – teolodzy i historycy Kościoła – będą mówić o życiu i działalności bp. Zdzisława Golińskiego, który w latach 1951-1963 był drugim ordynariuszem częstochowskim. Przedstawią sylwetkę biskupa jako moralisty, jego działalność duszpasterską i administracyjną w diecezji. Będą także mówić o wkładzie bp. Golińskiego w rozwój jasnogórskiego sanktuarium.

Obchody 100. rocznicy urodzin bp. Golińskiego zakończy 28 grudnia Msza św. w archikatedrze pw. św. Rodziny w Częstochowie. Będzie jej przewodniczyć abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie koło Kraśnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. w Lublinie. Następnie studiował teologię moralną na KUL oraz na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Angelicum w Rzymie. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. W 1947 r. ks. prof. Zdzisław Goliński został mianowany biskupem-koadiutorem w Lublinie. W latach 1951-63 był ordynariuszem częstochowskim.

W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Nie zdołał zapobiec zamknięciu przez władze tygodnika katolickiego “Niedziela” w 1953 r. Pod jego przewodnictwem odbył się 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.

Od października do grudnia 1962 r. brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.