Częstochowa: odbył się panel ekumeniczny
22 stycznia 2022 | 12:53 | Ks. mf, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
O jaką jedność chrześcijan się modlimy, jakie wyzwania przyniosła Kościołom chrześcijańskim trwająca pandemia, jak wygląda duszpasterstwo młodzieży w różnych Kościołach chrześcijańskich, to tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiadali uczestnicy panelu ekumenicznego, który odbył się wieczorem 21 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
– Takie spotkania na pewno pomagają nam zrozumieć siebie nawzajem, głębiej spojrzeć na bardzo złożony temat dialogu ekumenicznego. Chodzi również o to, aby poznać własne korzenie, ale również źródła różnic – powiedział otwierając spotkanie ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.
Odpowiadając na pytanie, jak rozmieć jedność, o którą Kościoły chrześcijańskie się modlą, ks. dr Adam Malina, prezes synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podkreślił, że „jedność to jeden z podstawowych wskaźników Kościoła” – W naszym Kościele luterańskim mówimy o pojednaniu różnorodności – dodał ks. Malina.
– My sami najpierw musimy być jedno z Chrystusem, bo gdy w sercu jest grzech, to właśnie on utrudnia jedność – wskazał ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Częstochowie.
Dla ks. Krzysztofa Michałka-Górala, proboszcza parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, najważniejsze jest, aby inni widzieli naszą jedność. – To jest bardzo ważne, bo trzeba przede wszystkim dać świadectwo jedności. Oczywiście w drodze do jedności trzeba również mówić o tym, co nas boli – podkreślił duchowny.
Również ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie zaznaczył, że trzeba „docenić różnorodność” i wskazał na jedność jako „jednanie różnorodności”.
– Jedność to najpierw moje osobiste życie i zjednoczenie z Chrystusem. Jeśli będę żył w miłości, pokorze, uniżoności serca wobec Chrystusa to będę umiał być jedno z Chrystusem i drugim człowiekiem – podkreślił ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia w Częstochowie.
Uczestnicy panelu pytani byli również o to, w jaki sposób pandemia wpłynęła na duszpasterstwo w kościołach chrześcijańskich. Zdaniem duchownym trwająca pandemia zrodziła pewne problemy, jeśli chodzi o wymiar wspólnotowości. – Transmisje nabożeństw odciągają ludzi od kościoła. A przecież w naszej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem jest ważna obecność i budowanie wspólnoty – podkreślił ks. Krzysztof Michałek-Góral duchowny z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. – Co to znaczy obejrzeć nabożeństwo? – pytał duchowny. – W nabożeństwie się uczestniczy.
Natomiast duchowny prawosławny zaznaczył, że w czasie pandemii Kościół prawosławny w Polsce przypominał, że „Eucharystia nie jest źródłem wirusa” – Oczywiście był również lęk wśród naszych wiernych, ale również głęboka wiara, że w nabożeństwie należy uczestniczyć osobiście – mówił ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie.
Podczas spotkania padło również pytanie o ordynację kobiet w Kościele luterańskim – Ostatnia decyzja synodu naszego Kościoła potwierdziła jedynie praktykę, która już istnieje u nas. Oczywiście to też nie było takie proste i wzbudziło dyskusje również w naszym Kościele – odpowiedział ks. dr Adam Malina, prezes synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Duchowny luterański odniósł się również do pytania na temat stosunku dzisiejszych luteran do samego Marcina Lutra. – Luteranie również krytycznie, co bardziej znaczy konstruktywnie, patrzą na Marcina Lutra. Jest wiele spraw, które całkowicie przyjmujemy z jego nauk. Jednak pamiętajmy, że Marcin Luter działał 500 lat temu. I naturalne jest to, że dzisiaj pewne sprawy należy ujmować nieco inaczej. W tradycji luterańskiej wzorców zawsze szukamy przede wszystkim w Piśmie Świętym. Jednak oczywiście Marcin Luter pozostaje dla nas ważną postacią i teologiem, wybitnym biblistą – powiedział ks. dr Adam Malina.
Na pytanie, jak zareagowałby duchowny, gdy do jego świątyni wszedł wierny innej denominacji chrześcijańskiej ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie odpowiedział, że „przede wszystkim ze świątyni nikogo się nie wyrzuca” – Chrystus wyrzucił ze świątyni jerozolimskiej, ale tylko przekupniów, tych którzy nie uszanowali świętego miejsca – podkreślił ks. Glajcar.
Uczestnicy panelu wspólnie zaznaczyli, że w dialogu ekumenicznym ważne są również codzienne osobiste spotkania i nie tylko w trakcie modlitwy, ale także tak zwyczajnie jak w gronie przyjaciół – Pod tym względem myślę, że ekumenia częstochowska może być dobrym przykładem – zauważył ks. dr Adam Malina.
W dyskusji ekumenicznej wzięli udział m.in.: ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Adam Malina, prezes synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, z rektorem seminarium ks. prał. Ryszardem Selejdakiem.
Panele ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej mają już swoją tradycję.
W 2013 r. odbył się panel z udziałem młodzieży katolickiej i ewangelickiej w parafii luterańskiej w Częstochowie. 21 stycznia 2016 r. w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbył się ekumeniczny panel nt. „Do jakiej jedności dążą chrześcijanie?”. Również 18 stycznia 2017 r. w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel nt. „Ekumenizm dla ewangelizacji”.
Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 22 stycznia o godz. 17 odbędzie się „wieczernia” z kolędowaniem w cerkwi prawosławnej w Częstochowie. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie. Z koncertem wystąpi zespół prawosławny Armonia z Białegostoku.
Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego.
W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której od 2021 r., po śmierci niezapomnianego i wieloletniego proboszcza ks. mitrata Mirosława Drabiuka, przewodzi nowy proboszcz ks. Marcin Bielawski. Jest również ewangelicko-augsburska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, której proboszczem od 2011 r. jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się starokatolicka parafia mariawitów, istniejąca od 1906 r. Jej proboszczem jest kapłan Michał Maria Fabian Wylazłowski. Natomiast w Kleszczowie mieści się parafia ewangelicko-reformowana, której proboszczem jest ks. Krzysztof Michałek-Góral.
Referat ds. Ekumenizmu (obecnie Referat Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi) w archidiecezji częstochowskiej został powołany w 1968 r. Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, późniejszy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu Europa Christi. W kolejnych latach referentem ds ekumenizmu byli: ks. prof. Franciszek Dylus, ks. dr. Sławomir Zieliński. Aktualnie kierownikiem Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie jest ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”. Od samego początku zadaniem Referatu było i jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan, czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.