Częstochowa: odbyło się sympozjum „Dar bycia kobietą”
08 marca 2014 | 19:23 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
„Dar bycia kobietą” – to temat sympozjum, które 8 marca odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Była to wspólna inicjatywa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz Inicjatywy „STOP Seksualizacji naszych dzieci”.
Patronat honorowy nad sympozjum objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
„Bardzo ważne jest w dzisiejszych czasach dostrzeżenia geniuszu kobiety i daru kobiety. Ten geniusz zaplanował sam Bóg” – mówił na początku sympozjum ks. Janusz Wojtyla duszpasterz kobiet archidiecezji częstochowskiej i podkreślił, że „tajemnica kobiety jest ukryta w Bogu.”
O „etosie kobiety w Biblii” mówił ks. dr Jacek Molka, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który podkreślił m. in., że w Biblii „etos kobiety jest ukazany jako styl życia, wzór do naśladowania i rola kobiety”. – Biblia uczy, że dar bycia kobietą to dar bycia piękną także w wymiarze duchowym i wewnętrznym – mówił ks. Molka.
„Biblia przedstawia kobietę z punktu widzenia mężczyzny. Kobieta jest zawsze pokazywana w kontekście jakiejś roli społecznej, przede wszystkim roli żony i matki” – mówił prelegent.
Ks. dr inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika "Niedziela" mówiąc o roli kobiety w społeczeństwie wskazał na konieczność zaangażowania kobiet w aktywizowaniu laikatu, w kształtowaniu Akcji Katolickiej”. – Kobieta to ta osoba, która broni wartości społeczne, wychowuje dzieci w świecie wartości – mówił ks. Skubiś i dodał, że „kobieta powinna inspirować się dekalogiem”. „Matka uczy swoje dzieci także modlić się, czytać prasę katolicką, czytać „Niedzielę”. To wielka praca moralna nad młodym człowiekiem” – podkreślił.
Redaktor naczelny „Niedzieli” zaapelował do Akcji Katolickiej, aby „podjęła wielką formację moralną kobiety, nad młodej dziewczyny”.
O zagrożeniach płynących z seksualizacji dzieci mówiła Danuta Stempniak – koordynator Inicjatywy STOP Seksualizacji naszych dzieci. – W mediach głównego nurtu stwarza się wrażenie, że głos feministek to głos wszystkich kobiet – mówiła Stempniak. „Kobieta buduje ognisko domowe. A dzisiaj lekceważy się małżeństwo i dewaluuje macierzyństwo. Wyżej stawia się wolne związki – kontynuowała Stempniak i podkreśliła, że „temat seksualizacji dzieci praktycznie nie jest obecny w mediach głównego nurtu”.
Koordynatorka Inicjatywy STOP Seksualizacji naszych dzieci zaznaczyła, że „propozycje seksualizacji dzieci niszczą właściwe relacje”. – Seksualność jest Bożym darem, a seksualizacja jest wynaturzeniem, wypaczeniem relacji międzyludzkich. W dyskusjach publicznych o edukacji seksualnej nie mówi się o modelach naturalnego planowania rodziny – mówiła Danuta Stempniak. Prelegentka przestrzegała przed niebezpieczeństwami, jakie wobec rodziny niosą regulacje prawne dotujące aborcję i zachęciła do włączenia się do inicjatyw broniących godności człowieka, małżeństwa i rodziny.
Następnie ks. Sławomir Bednarski – prezes fundacji "Servire homini" mówiąc o „dramacie równouprawnienia” wskazał na skutki, jakie przyniosła inżynieria społeczna, która weszła bardzo szybko w procesy społeczne na początku XX stulecia”. – Rozpoczęto wówczas rozpracowywać na nowo takie pojęcia jak m.in. rodzina, wolność. Kobiety zachciały także żyć tak jak mężczyźni. Chęć jedynie awansu zawodowego, praca doprowadziły do obniżenia roli i znaczenia macierzyństwa, które zeszło na dalszy plan – podkreślił ks. Bednarski i dodał, że rozerwano rodzinę od środka a zysk stał się najważniejszym motorem działania.
Na zakończenie dr Artur Dąbrowski – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przybliżył temat „Kobieta na zgliszczach doktryn XX w.”. Wskazał m. in. na tragiczne skutki takich ideologii jak faszyzm i komunizm. – O wyzwoleniu kobiety z małżeństwa pisał Fryderyk Engels. Dzisiaj mówi się o wyeliminowaniu różnicy płci. Poglądy takich myślicieli jak Marks, Nietzsche i Freud są wciąż bardzo żywe w radykalnym feminizmie – mówił Dąbrowski.
Sympozjum zakończyło się Mszą św. w redakcji „Niedzieli”, której przewodniczył ks. Janusz Wojtyla. Mszę św. koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jarosław Sroka asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Frukacz zastępca redaktora naczelnego „Niedziela” oraz ks. Sławomir Bednarski.
W homilii ks. Skubiś wskazał na nakaz misyjny Chrystusa, który jest bardzo na czasie dla Akcji Katolickiej. – Tymczasem dzisiaj chce się zamknąć usta Kościołowi, żeby nie przemawiał i nie głosił Ewangelii – mówił redaktor naczelny „Niedzieli”. „Misja Kościoła dotyczy każdego wierzącego. To stanowi dynamikę Kościoła i dzieła ewangelizacji także poprzez nowoczesne środki przepowiadania ewangelicznego” – zakończył.
W sympozjum wzięli udział m. in. członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktorzy „Niedzieli” i mieszkańcy Częstochowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.