Częstochowa: parafia św. Jakuba broni swojego prawa własności
02 marca 2010 | 16:02 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Obywatelskie Stowarzyszenie Przyjaciół Częstochowy (OSPC) zaproponowało własny projekt przebudowy centralnego placu w Częstochowie – im. Władysława Biegańskiego. Projekt zakłada również zmianę otoczenia świątyni św. Jakuba Ap. w Częstochowie, a mianowicie wycięcie trawników i drzew spod świątyni, tak by kościół znalazł się na środku tzw. Rynku św. Jakuba. Jednak teren, na którym znajduje się świątynia, jest własnością parafii.
W niedzielę 28 lutego na wszystkich Mszach św. w kościele św. Jakuba odczytany został komunikat ks. prał. Józefa Franelaka – proboszcza parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.
„W ostatnim tygodniu z lokalnej prasy dowiedzieliśmy się o nowej koncepcji modernizacji pl. im. Władysława Biegańskiego. Do tej nowej propozycji został włączony także nasz plac kościelny. Według projektu – jak czytamy w prasie – spod kościoła miałyby zniknąć trawniki i drzewa; po to, by kościół znalazł się na środku „rynku”, tzw. „rynku św. Jakuba” (bez żadnych parkanów)”- czytamy w komunikacie .
W komunikacie podkreśla się, że miejscowi duszpasterze i parafianie kategorycznie ten projekt odrzucają. „Nikt takiej koncepcji z nami nie konsultował. Plac kościelny jest własnością parafii, jest miejscem poświęconym, tworzącym sakralną przestrzeń wokół kościoła. To na tej przestrzeni formują się kondukty pogrzebowe, orszaki ślubne, jak również odbywają się procesje religijne wokół kościoła. Czy zatem wolno nam pozwolić na zmianę charakteru naszego placu? Z całą stanowczością odpowiadamy: nie wolno!”- napisał ks. prał. Józef Franelak.
Pierwszy drewniany kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie wystawił w 1582 r. wraz z przytułkiem i szpitalem dla pielgrzymów Jakub Zalejski. Następnie w 1642 r. o. Andrzej Gołdonowski przeor Jasnej Góry zbudował w miejsce drewnianego kościół murowany, przy którym osiadły siostry mariawitki.
W 1870 r. władze carskie w odwet za powstanie styczniowe zburzyły rękami robotników rosyjskich kościół św. Jakuba i na jego miejsce wystawiły cerkiew św. Cyryla i Metodego, jako symbol władzy carskiej w Częstochowie.
W 1918 r. lud katolicki Częstochowy odzyskał świątynię i zamienił cerkiew na świątynię katolicką p.w. św. Jakuba, jako symbol „zmartwychwstałej Polski”. W 1937 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina przy kościele św. Jakuba erygował parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. Wojciech Mondry, działacz plebiscytowy na Warmii i późniejszy pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w latach 1926-1937.
Na początku lat 90. ubiegłego stulecia dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. prał. Henryka Bąbińskiego została uregulowana kwestia własności placu wokół świątyni. Parafia otrzymała księgę wieczystą nr 66244. Kościół odzyskał pod względem prawnym, własność świątyni i działki ziemi o powierzchni 0, 7677 ha, przy Alei Najświętszej Maryi Panny 44, na podstawie decyzji ówczesnego wojewody częstochowskiego z dnia 30 kwietnia 1992 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.