Częstochowa: ruszyła akcja promująca rodzicielstwo zastępcze
23 lutego 2010 | 14:14 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
"Masz serce – otwórz do niego drzwi" – pod takim hasłem w Częstochowie ruszyła siódma edycja akcji promującej ideę rodzicielstwa zastępczego. Głównym celem inicjatywy, która potrwa do 5 marca jest uświadamianie o problemie sieroctwa, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat oraz utworzenie banku rodzin zastępczych.
Tegoroczna akcja podobnie jak poprzednie polegać będzie na organizowaniu szkoleń z zakresu rodzicielstwa zastępczego. Po ich odbyciu wybrani kandydaci otrzymają świadectwa kwalifikacyjne, uprawniające do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, adopcyjnej, bądź pogotowia opiekuńczego – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Częstochowy.
Podczas akcji kandydaci na rodziców zastępczych zapoznają się m.in. z prawami i obowiązkami takich rodzin, zasadami finansowania rodzin zastępczych oraz z organizacją opieki zastępczej w mieście, a także z zasadami uzyskiwania wsparcia i współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej i ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi.
W akcji zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej biorą udział: Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Ich pracownicy podczas pełnionych dyżurów udzielają szczegółowych informacji na temat rodzicielstwa zastępczego. Ośrodki te organizują szkolenia dla rodzin zastępczych, oferują pomoc specjalistów z zakresu psychologii i pedagogiki, zajmują się także przeprowadzaniem procedur adopcyjnych.
Kampania "Masz serce – otwórz do niego drzwi" przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy etap to promocja celów i założeń, m.in. za pomocą plakatów, ulotek informacyjnych i informacji w lokalnej prasie, rozgłośniach radiowych i telewizji. Pracownicy MOPS i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, będą przekazywać ideę rodzicielstwa zastępczego i adopcyjnego.
Drugi etap to bezpośrednie kontakty z kandydatami na rodziców zastępczych. W ramach tych działań zainteresowane osoby będą mogły zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, gdzie uzyskają niezbędne informacje i szkolenia.
Rodziny zastępcze tworzone są w celu zapewnienia opieki dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej z powodu wystąpienia w ich biologicznych rodzinach różnego rodzaju sytuacji kryzysowych: sieroctwa, ubóstwa, złych warunków mieszkaniowych, bezrobocia rodziców, a także alkoholizmu i innych uzależnień, ciężkich chorób somatycznych i psychicznych, niezaradności w sprawach opiekuńczo wychowawczych, skutków przedwczesnego macierzyństwa.
Na terenie miasta Częstochowy akcja prowadzona jest od 2004 r. Dzięki tej akcji w Częstochowie działają cztery rodzinne domy dziecka oraz dwa pogotowia rodzinne. Funkcjonują również 352 rodziny zastępcze, w których swój dom znalazło 458 dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.