Częstochowa: sympozjum katechetyczne nt. problemów psychospołecznych ucznia
24 stycznia 2009 | 18:03 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Nauczyciel wobec problemów psychospołecznych ucznia, to temat ogólnopolskiego sympozjum katechetycznego, które się odbyło 24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Organizatorem sympozjum był Instytut Teologiczny w Częstochowie Podyplomowe Studium Doskonalenia Katechetów.
Zagrożenia duchowe młodzieży z punktu widzenia psychiatry, syndrom uzależnienia cywilizacyjnego, edukacja medialna młodzieży, subkulturowe aspekty problematyki narkotykowej oraz problematyka postaw i zachowań młodzieży szkolnej opartej na zemście, to główne zagadnienia poruszane przez prelegentów. Pośród zagrożeń i uzależnień jakie zagrażają młodemu człowiekowi i wpływają na kształtowanie jego postaw ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski wymienił m. in. uzależnienia od używek legalnych ( nikotyna, alkohol, leki) oraz działań akceptowanych społecznie ( np. jedzenie, praca, telewizja).
Na postawę młodego człowieka, a także jego relacje międzyludzkie ma wpływ sytuacja rodzinna, częsta przemoc w szkole ze strony rówieśników, a także rosnące bezrobocie. Na personalistyczne i społeczne skutki bezrobocia wskazał ks. dr Norbert Pikuła dyrektor Podyplomowego Studium Doskonalenia Katechetów. Przypomniał, że bezrobocie niesie negatywne skutki na płaszczyźnie osobowej i może prowadzić do patologii społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, przestępczość.- Szkoła wraz z rodziną i środowiskiem społecznym młodego człowieka musi ściśle współpracować, by zapobiegać negatywnym skutkom zmian społecznych. Co wpływa także na relacje międzyludzkie- podkreślił ks. Pikuła.
– Ogromną rolę w procesie kształtowania młodego człowieka odgrywa szkoła, ale w niej przede wszystkim osobisty kontakt nauczyciela, katechety z uczniem – podsumował dr Marek Kuźnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.