Częstochowa: uroczystości ku czci św. Wojciecha
23 kwietnia 2009 | 20:04 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Św. Wojciech to człowiek na wskroś ewangeliczny. On ciągle poucza Kościół w Polsce, aby kierował się zasadami Ewangelii i aby nikomu nie dał się zastraszyć – mówił dziś wieczorem biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba, który przewodniczył uroczystościom ku czci św. Wojciecha w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie, w dzielnicy Tysiąclecie. Uroczystości połączone były z jubileuszem 40-lecia utworzenia parafii pw. św. Wojciecha.
W uroczystościach wzięli udział m. in. kapłani pracujący w parafii w ciągu 40 lat istnienia, na czele z ks. prał. Józefem Słomianem budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem, ks. prał. Stanisławem Iłczykiem, proboszczem parafii, władze miejskie, na czele z Tadeuszem Wroną prezydentem Częstochowy, siostry zakonne, duże grono wiernych.
W homilii bp Wątroba ukazał św. Wojciecha jako „świadka umocnionego Duchem Świętym”- Św. Wojciech to człowiek, który spotkał Jezusa w swoim życiu. Był świadkiem prawdziwej wiary katolickiej – mówił bp Wątroba
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej odniósł się także do jubileuszu 40-lecia istnienia parafii św. Wojciecha. – Czterdzieści lat dziejów parafii to czas świadków. To czas dawania świadectwa wiary w Chrystusa nie raz w wielkim trudzie. Ludzie, którzy przed czterdziestu laty tworzyli tę parafię nie dali się zastraszyć, nie ulegli szykano, pogróżkom, cierpieniom – podkreślił bp Wątroba
Bp Wątroba wspominając trudny dla Kościoła okres komunizmu wspomniał również ks. prał. Józefa Słomiana, który „okazał się wówczas świadkiem niezłomnym”.
Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp Stefana Barełę. Rozpoczęła swą działalność – wobec braku innych możliwości – poza swoim terenem: na plebani parafii św. Jakuba przy ul. Kilińskiego 8.
Po wielu staraniach bp Stefana Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła. Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w roku 1978. Mimo wielkich trudności związanych z nabyciem materiałów budowlanych i brakiem możliwości korzystania ze sprzętu mechanicznego, budowa postępowała naprzód. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość poświęcenia (konsekracji) kościoła przez bp Stanisława Nowaka, abp Luigi Poggi i bp Franciszka Musiela.
W pomieszczeniach przykościelnych przez wiele lat miało swoją siedzibę duszpasterstwo akademickie oraz Katolickie Radio „FIAT".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.