Częstochowa: wkrótce 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater
11 września 2023 | 20:15 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Wielka Msza h-moll J.S.Bacha, chorał pauliński ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej, najpiękniejsze pieśni sakralne w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zabrzmią w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Inauguracja Festiwalu odbędzie się na Jasnej Górze w czwartek, 14 września. Jest on jednym z największych wydarzeń promujących muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Prezentuje muzykę różnych religii i kultur, także współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej.
Festiwal otworzy Wielka Msza h-moll Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu Orkiestry Barokowej „Accademia dell’ Arcadia” i Chóru „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Koncert odbędzie się na jasnej Górze w Bazylice 14 września o godz. 18.00. Natomiast inauguracja liturgiczna festiwalu odbędzie się 16 września. Msza św. celebrowana będzie o godz. 12.00 w Bazylice.
Chorał pauliński ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej zabrzmi w Bazylice 18 września o godz. 18.00. Wykona go Schola Gregoriana Sancti Joannis Pauli II pod dyrekcją s. Susi Ferfoglii.
Od pierwszej edycji w festiwalowe wydarzenia wpisana jest Jasna Góra, nie tylko ze względu na najważniejsze miejsce dla katolików w Polsce, ale także w nawiązaniu do wielowiekowego dziedzictwa pielęgnowanej tu kultury muzycznej.
Jak podkreśla o. Nikodem Kilnar, członek rady programowej Festiwalu, to wydarzenie muzyczne jest też okazją do prezentacji muzyki z jasnogórskich zbiorów. – Myślę, że potrzebna jest dzisiaj również ta harmonia w wykonywaniu tejże muzyki w kontekście naporu muzyki współczesnej, elektronicznej. Potrzeba, żebyśmy spojrzeli wstecz i usłyszeli muzykę, która kształtowała wiarę naszych przodków ponad 500 lat temu – powiedział o. Kilnar.
Jasna Góra od wieków jest ważnym ośrodkiem muzyki liturgicznej. Od XVI w. działała tu Kapela Jasnogórska a wieku XVIII istniał przy sanktuarium Dom Muzykantów, w którym uczono nie tylko śpiewu i gry na instrumentach, ale także samodzielnego tworzenia kompozycji, co podnosiło ośrodek do rangi akademickiej. Także i dziś Jasna Góra utrzymuje kontakt z ośrodkami muzycznymi nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Stowarzyszenia działające przy sanktuarium prowadzą badania naukowe, zajmują się popularyzacją zbiorów Jasnogórskiej Muzyki Dawnej w formie wydawanych płyt czy konserwacją i katalogowaniem instrumentarium Jasnogórskiej Kapeli.
Janusz Siadlak, dyrygent, a także dyrektor artystyczny tegorocznej edycji Festiwalu Gaude Mater zwrócił uwagę, że ma on wielkie znaczenie dla miasta i regionu. – Zarówno waga tego festiwalu, jak i jego rola są nie do przecenienia – powiedział, zaznaczając jednocześnie, że od wielu lat jest to okazja słuchania pięknej muzyki i obserwowania znakomitych zespołów i solistów.
W ramach Festiwalu zabrzmi Chorał z XVII-wiecznych zbiorów klasztoru ss. Bernardynek w Wieluniu, 16 września, kościół SS. Bernardynek pw. św. Mikołaja w Wieluniu.
17 września w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Władysława Szymańskiego. Pojawią się takie dzieła muzyczne, jak Fantazja i fuga a-moll BWV 594 Bacha czy Preludium pastorale Rączkowskiego.
Koncert „Bogurodzica”, czyli najpiękniejsze pieśni sakralne wykona Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” w kościele Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownego w Częstochowie. Ten koncert odbędzie się 19 września.
Na zakończenie poza ramami festiwalu, jako koncert towarzyszący, zabrzmią Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
To już tradycja, że podczas festiwalu odbywają się też wernisaże malarskie. 15 września w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa Beaty Bigaj „Wejrzenie – Insight”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, zainicjowany przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, jest organizowany w Częstochowie już od 32 lat.
Tegoroczne muzyczne święto odbędzie się w dniach od 14 do 20 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.