Członkowie „Solidarności” i flisacy dziękowali Gaździnie Podhala
07 listopada 2010 | 17:04 | jg Ⓒ Ⓟ
Flisacy z Pienin i członkowie podhalańskiej „Solidarności” spotkali się w niedzielę w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na modlitwie dziękczynnej. Flisacy dziękowali Gaździnie Podhala – jak tradycyjnie zwracają się do Matki Bożej – za tegoroczny sezon, a członkowie „Solidarności” świętowali 30. rocznicę powstania związku.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w ludźmierskiej bazylice. Licznie zgromadzonych wiernych przywitał ks. Tadeusz Juchas, proboszcz i kustosz ludźmierskiego sanktuarium, kapelan „Solidarności”. – Dziękujemy dziś Królowej Podhala za wolność i niepodległość. Jednakże dzisiaj musimy o nią na nowo walczyć, nie siłą, ale naszym postępowaniem. Ludzie „Solidarności” muszą mieć prawe sumienia – mówił ksiądz proboszcz.
Kapłan przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Wspomniał czasy zaborów, narodowych powstań, okres komunizmu. – Słowa zawarte w narodowym hymnie 'Jeszcze Polska nie zginęła’ są bardzo wymowne. Nie pozwólmy, aby nigdy nie doszło do tej tragedii – mówił ks. Juchas.
W Mszy św. uczestniczyli członkowie „Solidarności” z całego Podhala. Obecne były także delegacje z pocztami sztandarowymi górników z kopalni soli w Bochni i innych zakładów Małopolski. Wyróżniali się szczególnie swoimi strojami.
Podczas procesji z darami członkowie „Solidarności” złożyli w darze witraż z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej. Podczas liturgii przed głównym ołtarzem zostały postawione znicze opasane chustą z logo „Solidarności”.
Obecni na uroczystości flisacy zaprosili wszystkich wiernych do skorzystania z atrakcji czekających na turystów w czasie Przełomu Dunajcem. Ofiarowali ks. Tadeuszowi Juchasowi pamiątkowy album. W podziękowaniu kapłan przekazał flisakom album o ludźmierskim sanktuarium, który zawiera wspomnienia i archiwalne zdjęcia z 1963 r. z koronacji obrazu Matki Boskiej Ludźmierskiej koronami papieskimi.
Z wiernymi na zakończenie Mszy św. spotkał się ks. Grzegorz Zwoliński z Kirowa, miejscowości położonej 1000 km na północy wschód od Moskwy. Opowiedział wiele wzruszających historii o powstawaniu w tamtejszej miejscowości domu samotnej matki. Zachęcił górali i flisaków do pomocy finansowej na rzecz rozbudowy domu.
Liturgia w kościele zakończyła się litanią do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obraz z jego wizerunkiem był umiejscowiony w głównym ołtarzu. Odśpiewano też pieśń „Boże coś Polskę”. Liturgię uświetnił chór parafialny ze Sromowiec Niżnych, z diecezji tarnowskiej.
Po Mszy św. górale i flisacy przeszli pod tablicę, upamiętniającą nieżyjących już członków „Solidarności”. Złożyli tam wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Następnie w ogrodzie różańcowym przed pomnikiem Jana Pawła II modlili się o jedność w ojczyźnie. Złożyli też kwiaty i znicze, które nieśli w procesji. Znicze opasane były chustami z logo „Solidarności”.
Na uroczystości do Ludźmierza przybyli też przedstawiciele lokalnych samorządów. Obecny był burmistrz i wiceburmistrz Nowego Targu, przedstawiciele rady powiatu nowotarskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.