Człowiek – projekt czy przypadek? – konferencja naukowa w Białymstoku (zapowiedź)
04 marca 2014 | 17:32 | tm Ⓒ Ⓟ
Konferencję naukową pt. „Człowiek – projekt czy przypadek?” w dniach 6-8 marca wspólnie organizują Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku i Katedra Biostruktury Zakład Patomorfologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wykłady i prelekcje wygłoszą znane autorytety z dziedziny teologii, nauk przyrodniczych i medycyny.
– Konferencja koncentruje się wokół jednej z bardziej kontrowersyjnych kwestii antropologicznych dotyczących pochodzenia człowieka, zaistnienia fenomenu życia i zależności występujących pomiędzy wymiarem materialnym i nadprzyrodzonym we wszechświecie – mówi ks. dr hab. Andrzej Proniewski, kierownik Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.
– Bloki tematyczne zostały tak przemyślane aby umożliwić uczestnikom konferencji konfrontacje zróżnicowanych dyscyplin naukowych z problematyką osoby ludzkiej – wyjaśnia.
– Pierwszego dnia uczestnicy konferencji będą mieli do czynienia z tryptykiem tematycznym: pierwszy referat na temat rozumienia natury ludzkiej, drugi podejmujący zagadnienie ewolucji życia i trzeci pokazujący relacje występujące pomiędzy pragmatyczno-ekonomicznym a etyczno-moralnym sposobem funkcjonowania człowieka. W drugim dniu przedstawione zostaną zróżnicowane stanowiska prawa funkcjonującego we wszechświecie i organizującego życie człowieka. Pierwsze wystąpienie będzie podejmowało problem sumienia jako fundamentu prawa moralnego, drugie temat samoorganizacji życia jako swoiście rozumianego prawa naturalnego i niezależnego od nikogo i niczego i trzecie – temat relacji pomiędzy prawem natury a prawem stanowionym przez człowieka – wyjaśnia ks. Proniewski.
– Trzeci dzień o charakterze prognozującym. Pierwszy referat na temat przemijającej i ciągle aktualnej a także kreślącej wizję przyszłości roli logosu w nauce, drugi będzie próbą odpowiedzi na pytanie o możliwości medycyny regeneracyjnej i trzeci retrospekcyjno-prognozujący na pytanie postawione w tytule konferencji: człowiek jako projekt czy wynik ewolucji – skąd się wziął i do jakiego punktu zmierza?” – tłumaczy kierownik Katedry Teologii Katolickiej.
W pierwszym dniu obrad wykład pt. „Natura ludzka w aspekcie metafizycznym” wygłosi ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie prof. dr hab. Jan Kozłowski z Instytutu nauk o środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi wykład pt. „Od praczłowieka do Einsteina: rozważania nad ewolucją moralności i umysłu”. Trzeci tego dnia referat poświęcony antropologicznym granicom ekonomii wygłosi prof. dr hab. Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.
W piątek 7 marca głos zabierze bp Józef Wróbel z Instytutu Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wygłosi on referat pt. „Sumienie jako komponent ludzkiego bytu”. Zagadnienie samoorganizacji jako elementu ewolucji życia przedstawi prof. dr hab. Mieczysław Chorąży z Centrum Onkologii w Gliwicach. Na zakończenie drugiego dnia sympozjum podjęty zostanie temat prawa natury i prawa stanowionego w obliczu problemów genetyki reprodukcyjnej, który zreferuje prof. dr hab. Anetta Breczko, kierownik Zakładu Filozofii Prawa i Etyki Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
W trzecim dniu obrad, w sobotę 8 marca, głos w kwestii roli logosu w nauce zabierze prof. dr hab. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, po czym referat pt. „Quo vadis medycyno regeneracyjna?” wygłosi prof. dr hab. Mariusz Ratajczak z Uniwersytetu w Louisville. Ostatni, zamykający konferencję referat: „Człowiek – projekt czy wynik ewolucji?” przedstawi prof. dr hab. Marek Konarzewski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Wykłady rozpoczynać się będą codziennie o godz. 17.00 w auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Każdy dzień obrad kończyć będzie dyskusja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.