Czwarta bazylika w diecezji legnickiej – Legnickie Pole
15 czerwca 2014 | 22:42 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
„Tytułem bazyliki mniejszej obdarza się kościoły, które wyróżniają się swoją historią, pięknem, które są ważne ze względów duszpasterskich i liturgicznych. Taką świątynią jest również kościół w Legnickim Polu, od dziś bazylika mniejsza” – powiedział bp Stefan Cichy podczas uroczystości ogłoszenia tytułu bazyliki mniejszej świątyni pw. Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi Śląskiej.
Uroczystość rozpoczęła się procesją eucharystyczną. Dekret Stolicy Apostolskiej został odczytany podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stefan Cichy. Obecni byli także: bp Marek Mendyk, bp Andrzej Bałabuch ze Świdnicy, przedstawiciele diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i wrocławskiej, a także grono księży, sióstr zakonnych i wielu gości. Nie zabrakło też przedstawicieli parlamentarzystów i władz lokalnych.
Uroczystość połączona była z doroczną pielgrzymką służb mundurowych. Doniosły nastrój ubogaciły liczne poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Policji i orkiestra policyjna.
W homilii bp. Cichy nawiązał do tajemnicy Trójcy Świętej, która w tym dniu jest czczona. Podkreślił, że w Starym Testamencie było przygotowanie ludzi do przyjęcia tej prawdy, którą w pełni objawił Jezus, a następnie pogłębiali Apostołowie. – „Trójca św. jest tajemnicą, ale my przez sakrament chrztu św. jesteśmy w tę tajemnicę włączeni” – mówił kaznodzieja.
Mówiąc o znaczeniu tytułu bazyliki bp Cichy zaznaczył, że nie każda świątynia zasługuje na takie miano. – „Argumentami za nadaniem tytułu są: uznana sława, piękno, powiązanie ze znanymi i ważnymi postaciami dla życia społeczności lokalnej i życia religijnego oraz gorliwość duszpasterska. Ponadto są to miejsca, w których szczególnie dba się o sprawowania kultu bożego, to miejsca modlitwy za Ojca św.”.
„Mam nadzieję, że ta uroczystość i nadanie tego tytułu przyczyni się do ożywienia ducha eucharystycznego w nas, wśród służb mundurowych i wszystkich wiernych. Że wzmocni naszą świadomość, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, że mamy wyznawać za św. Tomaszem prawdę – Pan mój i Bóg mój” – zakończył kaznodzieja.
„Przygotowania do tego wydarzenia trwały sześć lat. W tym czasie wykonano wiele prac remontowych, restauratorskich, zgodnie z zaleceniami komisji Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przed nami jeszcze wiele wysiłków, które są konieczne by godnie przyjmować pielgrzymów i turystów” – powiedział rektor bazyliki ks. Włodzimierz Gucwa. Na zakończenie Mszy św. podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła.
Głos zabrał również gospodarz gminy, wójt Aleksander Kostuń. To również jego determinacja i wparcie przyczyniły się do pozytywnego rozpatrzenia prośby o uhonorowanie tej świątyni tytułem bazyliki. W swoim słowie wspomniał poprzednich proboszczów, dzięki którym prace przy zabytkowej świątyni trwały nieustannie. Podkreślił, że duszpasterze dbali nie tylko o stronę materialną kościoła i parafii, ale też o życie religijne. Podziękował też za zaangażowanie w tej sprawie biskupowi Cichemu i wszystkim innym osobom, które szczególnie w ostatnim czasie włączyły się w przygotowanie tego dnia.
– „Dzięki tytułowi bazyliki wchodzimy do wielkiego świata. Mamy się czym poszczycić. Nasza miejscowość to wielka historia, wielkie wydarzenia ważne dla Polski i Europy. Teraz chcemy o tym głośniej mówił i to pokazywać innym” – powiedział wójt Legnickiego Pola.
Po Eucharystii bp Stefan Cichy odsłonił herb papieski, który znajduje się nad wejściem do bazyliki.
Drugą część święta stanowiły pokazy strażackie, ratownictwa medycznego, liczne gry i konkursy, a także stoiska z rękodziełem i artykułami spożywczymi. Było też wiele muzyki, min. wystąpił zespół góralski Janicki z Czarnego Boru.
W Legnickim Polu nie mogło zabraknąć elementów rycerskich i wspomnienia bitwy z Mongołami. Uroczystość zakończył koncert oratoryjny „Msza Misterium Krzyża Świętego”, „Litania ad Spiritum Sanctum „ wg Romana Brandstaettera w wykonaniu: Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Legnickie Pole to miejscowość znana, jako miejsce bitwy stoczonej 9 kwietnia 1241 roku przez wojska księcia śląskiego Henryka II Pobożnego z wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską wojsk i śmiercią księcia Henryka II Pobożnego, powstrzymała nawałę mongolską na Europę. W tym miejscu matka księcia Henryka, święta Jadwiga Śląska, ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osadziła benedyktynów. Obecny kościół Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi wzniesiony został w latach 1723-1738. Do wzniesienia tego wielkiego zespołu kościelno-klasztornego benedyktyni zaangażowali znakomitych architektów i artystów europejskiego baroku. 14 kwietnia 2004 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zespół klasztorny w Legnickim Polu został uznany za pomnik historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.