Drukuj Powrót do artykułu

Czwartek po Popielcu – kościół św. Jerzego

15 lutego 2018 | 06:00 | KAI Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Lalupa / Wikimedia

Kościół św. Jerzego to świątynia, która architekturą przypomina bazylikę św. Sabiny. Zaciszna lokalizacja i ascetyczne, nieskażone wszechogarniającym barokiem wnętrze sprawiają, że nie jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Jednak przynajmniej raz w roku, w pierwszy czwartek Wielkiego Postu, kościół San Giorgio in Velabro jest celem pielgrzymów wędrujących szlakiem rzymskich kościołów stacyjnych.

Schowany pomiędzy Palatynem, a brzegiem Tybru kościół św. Jerzego – chiesa di San Giorgio in Velabro – powstał w miejscu, gdzie według legendy, wilczyca znalazła kosz z bliźniętami Romulusem i Remusem. Niezbyt wyniosłą, wybudowaną w VII w. świątynię, wyróżnia oryginalna dzwonnica.  W bezpośrednim sąsiedztwie budowli znajdują się dwa łuki: Janusa i Cesarza Septymiusza Sewera.

Lokalizacja świątyni – w najstarszej rzymskiej dzielnicy, pośród portowych doków i straganów – sprawiła, że w starożytności przy kościele działała diakonia – ówczesny ośrodek pomocy społecznej, który wspierał najuboższych mieszkańców miasta oraz przybyszów.

Pierwotnie w kościele czczono rzymskiego męczennika św. Sebastiana. Od VIII wieku, gdy umieszczono w tym miejscu relikwie nawróconego na chrześcijaństwo rzymskiego żołnierza, zamordowanego ok. 303 r, w Tel-Awiwie, większym kultem darzono św. Jerzego.

Wnętrze świątyni zaskakuje wyjątkową surowością, która wyróżnia się spośród innych rzymskich kościołów, przebudowanych w duchu baroku. Gmach sprawia wrażenie niezmienionego od czasów wczesnochrześcijańskich. Uwagę pielgrzymów zwraca wyjątkowo barwny i symboliczny fresk autorstwa Pietro Cavalliniego, przedstawiający Chrystusa błogosławiącego świat.

Czytaj także: Na początek Wielkiego Postu święta Sabina

Więcej informacji na temat kościoła św. Jerzego znaleźć można w książce Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, wyd. Rosikon Press.

***

W czwartek, 15 lutego, liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Bogurodzicy Maryi, ul. Powstańców Śląskich 67d
Kraków: kościół św. Krzyża, ul. św. Krzyża
Poznań: kolegiata Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny i św. Stanisława, ul. Klasztorna 11
Lublin: parafia bł. Piotra Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12
Łódź:  parafia Chrystusa Króla, al. ks. Biskupa Władysława Bandurskiego 55

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.