Drukuj Powrót do artykułu

Czwartek – św. Wawrzyniec

22 lutego 2018 | 08:09 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Torvindus / Wikimedia

Czwartkowa pielgrzymka stacyjna zatrzymuje się w kościele św. Wawrzyńca na Panisperna. To jeden z ponad trzydziestu kościołów rzymskiego patrona.

Św. Wawrzyniec urodził się ok. 220 roku w Hiszpanii. Po przybyciu do Rzymu został diakonem i administratorem papieskich dóbr – dlatego uznawany jest za patrona ubogich. Poniósł śmierć w 586 roku z rozkazu cesarza Waleriana. Przed śmiercią był okrutnie torturowany, poprzez przypiekanie na rozżarzonej kracie.

Fresk Męczeństwo świętego Wawrzyńca

Fot. Pasquale Cati / Wikimedia

Miejsce czwartkowej liturgii stacyjnej znajduje się według przekazów, dokładnie w miejscu męczeństwa świętego, a piec, na którym zadawano mu cierpienia umieszczono w jednej z kaplic. To niewielka wczesnochrześcijańska świątynia ukryta pośród ulic rzymskiego centrum, której nazwa – Panisperna – wywodzi się od tutejszego zwyczaju rozdawania ubogim chleba i szynki (pane et perna).

Spośród dość typowego wnętrza świątyni z XVI i XVII w. uwagę przykuwa ogromny fresk ilustrujący męczeństwo św. Wawrzyńca. Znajdują się tutaj relikwie misjonarzy terenów dzisiejszej Francji, świętych braci Kryspina i Kryspiniana oraz relikwie szwedzkiej królowej św. Brygidy. Przez krótki czas mieścił się tutaj grobowiec świętej, jednak jej ciało zostało ostatecznie przeniesione do ojczyzny.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W czwartek, 22 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. ks. Bronisława Markiewicza 1
Kraków: kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska
Poznań: kościół św. Jana Kantego, ul. Grunwaldzka 86
Lublin: parafia Świętej Trójcy, ul. Nałęczowska 94
Łódź: parafia św. Wojciecha, ul. Rzgowska 242

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.