Czy Esperal jest skutecznym sposobem walki z nałogiem?
09 czerwca 2021 | 11:42 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wszywka alkoholowa Esperal, dostępna także obecnie pod inną nazwą Disulfiram, jest substancją, która występuje zarówno w formie tabletek, lecz także implantów, które używane są w procesie leczenia uzależnienia od choroby alkoholowej. Preparat ten wywołuje swego rodzaju uczulenie na napoje wysokoprocentowe, co ma na celu zniechęcenie osoby uzależnionej do spożywania napojów w składzie których występuje alkohol. Jak działa wszywka alkoholowa Esperal, a także jakie skutki uboczne może powodować może powodować? Czy jest to bezpieczna i przede wszystkim skuteczna metoda leczenia alkoholizmu?
Wszywka alkoholowa Esperal – jakie jest jej działanie?
Esperal występuje na rynku również pod nazwą Disulfiram. Niemniej jednak poprzednia nazwa „Esperal” jest wciąż bardzo często używana przez specjalistów, czy też lekarzy oraz osoby uzależnione od napojów wysokoprocentowych. Obydwa te leki zawierają taką samą substancję czynną, czyli Disufiramum. Działanie tej substancji polega na blokowaniu enzymu jakim jest dehydrogenaza aldehydowa, biorącym udział w rozkładzie alkoholu
w wątrobie u człowieka. Skutkuje to gromadzeniem się w organizmie aldehydu octowego, który u osób, które nie stosują wszywek jest przekształcany do znacznie mniej szkodliwej formy, czyli kwasu octowego. Znaczne nagromadzenie aldehydu octowego wywołuje z kolei objawy, które w dużej mierze przypominają dolegliwości podobne do zatrucia alkoholowego, zwanego powszechnie także nie inaczej jak „kac”. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już po około 10 minutach od wypiciu napoju w składzie którego występuje alkohol. Najczęstsze z wymienianych dolegliwości to:
- bóle oraz zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- metaliczny posmak w ustach,
- senność,
- uczucie duszności,
- nieumiarkowana potliwość oraz zaczerwienienie skóry twarzy,
- zdarza się pokrzywka,
- gwałtowne zmiany ciśnienia i znaczne przyspieszenie tętna,
- uczucie lęku.
W zależności od indywidualnych skłonności danej osoby – te nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się nawet do 11 godzin. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wystąpienia ataku drgawek czy też zawału serca, stąd też nie powinno się bagatelizować pozabiegowych zaleceń lekarza.
Leczenie za pomocą wszywki alkoholowej Esperal zaliczane jest do tak zwanych terapii awersyjnych, w dużej mierze spowodowane jest to faktem, że preparaty farmakologiczne, które zawierają Disufiramum nie są typowymi lekami – leczącymi chorobę alkoholową, lecz jedynie mają na celu zniechęcenie osoby uzależnionej od alkoholu do nadmiernego picia. Gdy osoba uzależniona od napojów wysokoprocentowych stosuje Esperal, po spożyciu napoju alkoholowego pojawiają się bardzo nieprzyjemne dla pacjenta objawy, a lęk przed wystąpieniem tych dolegliwości ma za zadanie powstrzymać chorego przed piciem.
Niezwykle ważną częścią tej terapii jest to, aby osoba uzależniona dbała o trzeźwość
i wyjście z nałogu, a nie tylko unikała picia ze strachu przed samymi nieprzyjemnymi efektami ubocznymi. Istotna jest także motywacja do rzucenia alkoholu – dlatego warto, aby osoba chora miała silną motywację wewnętrzną, a nie decydowała się na zaszycie tylko i wyłącznie pod wpływem presji rodziny czy otoczenia.
Gdy pacjent jest już zdiagnozowany i wiadomo, w jakiej jest kondycji psychofizycznej, często zapada decyzja o terapii. Wiele osób zaczyna zastanawiać się wtedy nad tym, czy na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal Wrocław można zapisać się na Narodowy Fundusz Zdrowia, czy niezbędne będzie jednak sfinansowanie tej metody leczenia z własnych środków finansowych. Niestety na dzień dzisiejszy pozostaje ten drugi wariant. NFZ aktualnie nie refunduje tego sposobu leczenia uzależnienia od alkoholu. Czy oznacza to, że powinniśmy zaniechać implikacji wszywek alkoholowych? Absolutnie nie. Wbrew polemikom, ma ona mimo wszystko wielu zwolenników, także w środowisku medycznym.
Lekarstwo? Nie do końca
Wokół Esperalu urosło na przestrzeni lat sporo niejasności. Wiele autorytetów ze świata lekarskiego, a także profilaktyki antyalkoholowej zaczęło dowodzić, że nie jest to lekarstwo, ponieważ naczelną funkcją wszywki alkoholowej jest raczej działanie z pogranicza psychologii. Wszywka nie leczy z uzależnienia od napojów alkoholowych, lecz w swoim założeniu ma za zadanie zniechęcić osobę uzależnioną od spożywania napojów wysokoprocentowych.
Warto zauważyć, że ten model działania jest niezwykle prosty. Esperal blokuje trawienie alkoholu, rezultatem czego w bardzo krótkim czasie w organizmie alkoholika zaczyna wydzielać się kwas octowy, powodujący mnóstwo objawów, które nie zachęcają do picia – wręcz przeciwnie. Od nudności, przez bóle głowy, po stany lękowe. Dlatego śmiało można stwierdzić, że alkoholik, stosujący tę metodę walki z uzależnieniem, od razu jest rzucany na głęboką wodę w potyczce z alkoholizmem.
Jakie są mocne strony Esperalu?
Należy zacząć od tego, że zaimplikowany Esperal – nawet jeżeli sam w sobie nie jest lekarstwem – jest jednym z najskuteczniejszych tak zwanych wspomagaczy leczenia alkoholizmu. Zarówno w odniesieniu do metod stricte psychologicznych, ale też farmakologicznych. Prawidłowo prowadzona terapia uzależnień, łącząca w sobie zastosowanie wszywki alkoholowej i spotkania z psychologiem uzależnień, w znaczny sposób zwiększa szanse na końcowy sukces całkowitego wyjścia z nałogu.
Warto też docenić niską cenę wszywki alkoholowej. Zwłaszcza gdy porównamy ją do wielu innych metod walki z uzależnieniem od napojów procentowych. Zwykle kosztuje ona kilkaset złotych, a w organizmie osoby uzależnionej może przebywać nawet przez 12 miesięcy. Jeżeli podzielimy tę sumę przez ilość dni w roku, to nagle okaże się, że mówimy o kwocie zbliżonej do 1-2 złote za dzień leczenia. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że są to wręcz groszowe wydatki.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu zaszycia
Należy docenić też niewielką ilość przeciwwskazań do wykonania implantacji wszywki alkoholowej Esperal. Na 12 godzin przed wizytą u chirurga trzeba być trzeźwym, a wywiad lekarski musi potwierdzić brak na przykład reakcji alergicznych bądź też interakcji ze stosowanymi lekami przez Pacjenta, który chce się zaszyć. Wreszcie, bardzo dużym atutem jest niemalże zerowy wpływ na funkcje poznawcze osoby tuż po zabiegu. Dla bardzo wielu osób, które zmagają się z uzależnieniem odgrywa to istotne znaczenie, któremu Esperal wychodzi naprzeciw, że bezpośrednio po implikacji wszywki mogą powrócić do swoich zajęć i obowiązków. Zabieg nie wymaga np. hospitalizacji.
Wszywka alkoholowa daje najlepsze rezultaty w połączeniu z terapią odwykową
Wszywka alkoholowa Esperal jest na pewno środkiem pomocniczym w procesie leczenia choroby alkoholowej, jednak nie powinna być stosowana jako jedyne narzędzie odwykowe. Natomiast połączona z terapią psychologiczną (która sięga przede wszystkim do samych przyczyn nałogu alkoholowego) daje najlepsze efekty, gdyż pacjent potrzebuje również takiego specjalistycznego wsparcia. Zaszycie alkoholowe zwiększa na pewno siłę woli osoby uzależnionej, ale nie umożliwia mu przepracowania problemu i zmiany myślenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.