Czy istnieje związek między terroryzmem i islamską ortodoksją?
21 sierpnia 2017 | 11:41 | Dżakarta / ts / mz Ⓒ Ⓟ
Kyai Haji Yahya Cholil Staquf, islamski uczony i sekretarz generalny największego stowarzyszenia muzułmanów w Indonezji Nahdatul Ulama dostrzega wyraźny związek między terroryzmem i „podstawowymi założeniami islamskiej ortodoksji”. Zachód musi przestać „uważać rozważania tej kwestii za islamofobię”, powiedział Yahva Cholil Staquf w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z 19 sierpnia. Jego zdaniem, na Zachodzie istnieje „twardy, lewicowo-liberalny krąg” denuncjujący każdego, kto myśli o takich sprawach.
Islamski ekspert jako problematyczny określa np. stosunek muzułmanów do niemuzułmanów. Tradycyjnie cechuje go „segregacja i wrogość”. Ta nauka, pochodząca ze średniowiecza, w sposób tendencyjny uniemożliwia pokojowe życie muzułmanów w wielokulturowych i wieloreligijnych społeczeństwach XXI wieku, powiedział Yahya Cholil Staquf. W jego opinii rasizm w społeczeństwach krajów goszczących być może także przyczynił się do tego, że mniejszości muzułmańskie na Zachodzie prowadzą życie mniej czy bardziej odizolowane od społeczeństwa większości.
Czytaj także: Muzułmanie porzucają islam na rzecz ateizmu
Odgrywają tu też rolę tradycyjne wyobrażenia muzułmańskie państwa jako państwa uniwersalnego i szariatu jako niepodlegającego zmianom systemu prawnego. „Ale my żyjemy w świecie państw narodowych”, podkreślił uczony i dodał, że „wartości religijne i realia społeczne muszą do siebie pasować”. Jednak zbyt wielu muzułmanów uważa, że pokojowe współżycie ludzi różnej wiary jest czymś, co należy zwalczać. Dlatego też potrafi zrozumieć, że ludzie na Zachodzie lękają się islamu.
Ten problem należy wyraźnie wyartykułować, jeśli chce się zapobiec podziałom w społeczeństwie, uważa islamski uczony. Jeśli się przeczy istnieniu problemu, nie można go rozwiązać. Ponadto Zachód musi wywrzeć wpływ na Arabię Saudyjską, która krzewi „ultrakonserwatywną” wersję islamu.
Indonezja jest krajem, w którym mieszka najwięcej na świecie muzułmanów. Większość muzułmanów indonezyjskich jest skłonna do dialogu, istnieją jednak także grupy radykalne i terrorystyczne. Szerokim echem odbiła się wiosną sprawa oskarżenia o bluźnierstwo byłego chrześcijańskiego gubernatora Dżakarty, Basuki Tjahaja „Ahok” Purnama, który został skazany na dwa lata więzienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.