Czy masakra w Buffalo przerwie „amerykański związek wiary z pistoletem”?
21 maja 2022 | 17:26 | o. jj (KAI Tokio) | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Na „toksyczny związek amerykańskich chrześcijan z pistoletem, którego wynikiem są takie tragedie”, jak ta niedawna we Wschodnim Buffalo, wskazał pastor Peter Cook, przewodniczący Narodowej Rady Kościołów (NCC) w Nowym Jorku. Było to nawiązanie do ataku białego supremacjonisty 18-letniego Paytona Gendroma w supermarkecie w Buffalo 14 maja, w którym zginęło 10 Afroamerykanów. Przed masakrą jej sprawca zostawił wiadomość w internecie, że „chce ukształtować Amerykę jako zdominowany przez białych naród chrześcijański”.
Pastor, którego oświadczenie przytoczył m.in. dziennik „The Guardian” z 19 maja, zwrócił uwagę na niektóre wcześniejsze wypowiedzi polityków amerykańskich, które niejako zachęcały do podobnych czynów. Przypomniał np. tzw. „południową strategię” prezydenta Richarda Nixona (1913-94), której celem było pozyskanie głosów wyborczych na Południu Stanów Zjednoczonych. Próbował on „uwodzić tamtejszych wyborców tekstami rasistowskimi, wymierzonymi w czarnoskórych Amerykanów”. Program zaostrzenia kar za różne przestępstwa a nawet poglądy antyaborcyjne wiązał on ze strategią „posiadania broni”, co miałoby zapewnić z kolei „wolności religijną” – napisał pastor. Zauważył, że nie było w tym żadnych podstaw teologicznych, a „tego rodzaju «język wiary» mógł prowadzić jedynie do dalszego białego supremacjonizmu opartego na przemocy”.
W swojej wypowiedzi duchowny nawiązał także do niemieckiego pastora luterańskiego Dietricha Bonhoeffera (1906-45), który za swój sprzeciw wobec ideologii hitlerowskiej zginął w obozie koncentracyjnym tuż przed zakończeniem wojny. „(Tak jak to głosił Bonhoeffer) musimy więcej rozmawiać na te (trudne) tematy i próbować naciskać na Kongres, aby ustanowił nowe ograniczenia posiadania broni. To jest naprawdę ważne” – podkreślił pastor Cook.
Wschodni rejon Buffalo, gdzie doszło do wspomnianego incydentu, słynie z dyskryminacji w praktykach kredytowych, bardzo słabej opieki zdrowotnej, wysokich wskaźników umieralności matek przy porodach i słabego dostępu do zdrowej żywności, np. warzyw i owoców.
17 maja z rodzinami ofiar spotkał się osobiście prezydent Joe Biden wraz z pierwszą damą. W bardzo emocjonalnym przemówieniu zaznaczył m.in., że „biały supremacjonizm jest trucizną, która toczy nasze koła polityczne. Na naszych oczach to się właśnie ujawniło. W Ameryce to zło nigdy nie zwycięży, obiecuje wam: poczucie wyższości białych nie będzie tu miało ostatniego słowa”.
Pogrzeb 10 ofiar masakry odbędzie się w sobotę 21 maja w katolickim kościele franciszkanów pw. Wniebowstąpienia Pan Jezusa w Syracuse koło Nowego Jorku.
Narodowa Rada Kościołów Chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych (National Council of Churches) powstała w 1950 jako komisja ekumeniczna; obecnie skupia 35 organizacji i Kościołów tradycji protestanckiej, prawosławnej i katolickiej w tym kraju. Swoją siedzibę ma w Nowym Jorku. Należy do Światowej Rady Kościołów. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Robert William Edgar. Rada jest inicjatorem wielu akcji ewangelizacyjnych i informacyjnych. Komisja teologiczna NCC opracowała ekumeniczny przekład Pisma Świętego. Organizowane są również akcje pomocy najbiedniejszym i pomocy humanitarnej w krajach objętych lub zagrożonych działaniami wojennymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.