Drukuj Powrót do artykułu

„Czy można mówić o transcendencji w sztuce?” – spotkanie w bydgoskim seminarium

11 maja 2018 | 19:47 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Sztuka, jak wszelkie wtajemniczenie, prowadzi do rejonów świadomości, które normalnie pozostają zakryte” – cytował polskiego malarza, filozofa i teologa prawosławnego Jerzego Nowosielskiego ks. dr Paweł Maciąg. Historyk sztuki gościł w Bydgoszczy w seminarium duchownym na zaproszenie bp. Jana Tyrawy, próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy można mówić o transcendencji w sztuce?”

Prelegent przedstawił m.in. stanowisko niemieckiego filozofa, humanisty, historyka filozofii, filologa Hansa Gadamera na temat symboliczności sztuki, a następnie wskazał, że w kulturze europejskiej symbol stał się sposobem dostępu do Boga i całej rzeczywistości niemożliwej do wyrażenia słowami. – Ma to prowadzić naszą myśl drogą podobieństw do zrozumienia jakiejś rzeczy czy – szerzej – rzeczywistości bardzo różniącej się od tej, którą możemy rozpoznać zmysłami – dodał.

Ksiądz Maciąg nawiązał do ikony jako specyficznego rodzaju dzieła artystycznego, uznawanej jako „okno na transcendencję”, cytując wypowiedzi duchownego i teologa prawosławnego Pawła Florenskiego oraz rosyjskiego malarza, grafika i teoretyka sztuki Wasyla Kandynsky’ego. – Paweł Florenski powie: „Istnieje jednakże nie tylko świat widzialny, choćby dany tylko uduchowionemu wzrokowi, lecz również świat niewidzialny – Boskie miłosierdzie, które niczym roztopiony metal spływa w swej Boskiej realności. Świat ten jest niedostępny dla zmysłów”.

Ks. Paweł Maciąg jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem sztuki, adiunktem w Zakładzie Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest malarzem, poetą, rekolekcjonistą. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorem licznych publikacji z zakresu historii sztuki, literatury i etyki. Obecnie pracuje nad drugą rozprawą doktorską z teologii dogmatycznej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.