Czy Patriarchat Bułgarski zerwie łączność z Konstantynopolem?
15 lipca 2024 | 17:21 | Dveri.bg, kg | Stambuł/Sofia Ⓒ Ⓟ
Zerwanie łączności eucharystycznej między Bułgarskim Kościołem Prawosławnym (BKP) a Patriarchatem Konstantynopolskim po niedawnym wyborze nowego patriarchy bułgarskiego Daniela przewidują niektóre tureckie środki przekazu. Taki pogląd przedstawiła korespondentka greckiego dziennika „Ethnos” w Turcji Maria Zacharaki, nie podając jednak żadnego konkretnego źródła medialnego. Według niej nowy zwierzchnik BKP jest znany ze swych prorosyjskich sympatii i jeszcze jako metropolita Widynu wielokrotnie krytykował patriarchę konstantynopolskiego Bartłomieja, zwłaszcza za udzielenie autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy.
W artykule pt. „Zwolennik Putina, metropolita widyński Daniel został wybrany na nowego patriarchę Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego” dziennikarka zauważyła, iż wybór prorosyjskiego lidera BKP odzwierciedla podziały w tym Kościele, szczególnie ostre po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. Decyzja „Romejskiego Patriarchatu z Fanaru” [jedno z określeń patriarchy Konstantynopola, czyli Nowego Rzymu – Rumu po turecku – KAI] o przyjęciu „prośby Kościoła ukraińskiego o oddzielenie od rosyjskiego w Moskwie” doprowadziła do podziałów w episkopacie BKP na frakcje pro- i antyrosyjskie – stwierdziła autorka artykułu. Przypomniała udzielenie autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy w 2019 przez Bartłomieja, co – według Zacharaki – oznaczało „jeden z największych podziałów w dziejach chrześcijaństwa”.
Biskup biegnący w błocie, Golcowie o Bogu, techno „Abba, Ojcze” – w Kokotku zakończył się Festiwal Życia
Autorka zauważyła ponadto, że w odróżnieniu od swego zmarłego w marcu br. poprzednika Neofita, nowy 52-letni patriarcha, jeszcze jako metropolita widyński stanął po stronie Moskwy, gdy [w 2018] wybuchł spór między nią a Konstantynopolem „w sprawie udzielenia autokefalii prawosławiu ukraińskiemu”. Jako metropolita Daniel skrytykował również wydalenie z Bułgarii duchownych: rosyjskiego i dwóch białoruskich, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji – przypomniała grecka dziennikarka.
Gdyby rzeczywiście doszło do zerwania wspólnoty eucharystycznej między Patriarchatami Bułgarskim i Konstantynopolskim, oznaczałoby to dalsze pogłębienie się podziałów i kryzysu w światowym prawosławiu, a Sofia stałaby się drugim lokalnym Kościołem prawosławnym – po Moskwie – który zerwał więź z Fanarem [dzielnica Stambułu, w której mieści się siedziba patriarchy konstantynopolskiego – KAI]. To zaś mogłoby doprowadzić m.in. do poważnego utrudnienia, a może nawet załamania się dialogu teologicznego katolicko-prawosławnego, kolejnego, po kryzysie na przełomie XX i XXI wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.