Czy UE zajmie się sytuacją chrześcijan w Pakistanie?
03 sierpnia 2009 | 14:31 | pb / matt. Ⓒ Ⓟ
Polski poseł do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański przekazał 2 sierpnia Komisji Europejskiej pilną interpelację w sprawie antychrześcijańskich zamieszek w Pakistanie, w czasie których zginęło już 8 osób.
Poseł podkreślił, że to kolejny przypadek antychrześcijańskiej agresji w Pakistanie. Przywołał też międzynarodowe gwarancje dla wolności religijnej, które z racji członkostwa w ONZ obowiązują także Pakistan. Komisja Europejska ma 3 tygodnie na sporządzenie oficjalnej odpowiedzi.
– Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie? Jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich? Czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej? Czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie? – pyta Szymański.
Poniżej pełna treść interpelacji:
Od 30 lipca 2009 roku w pakistańskim Pendżabie, głównie w mieście Gojra trwają antychrześcijańskie zamieszki, których motorem są skrajne grupy muzułmańskie.
Zginęło jak dotąd 8 osób, w tym 4 kobiety i dziecko. Zniszczono lub podpalono ponad 60 domów zamieszkałych przez chrześcijańskie rodziny oraz 2 kościoły.
Jest to kolejny przypadek nienawiści wobec chrześcijan, która spotyka się z pasywną postawą służb państwowych. Pakistańska policja nie zabezpiecza życia i mienia chrześcijan w Pakistanie, a władze państwowe lekceważą temat prześladowań chrześcijan w tym kraju.
Łamanie zasad wolności religijnej jest narastającym problemem poszanowania praw człowieka na świecie. Swoboda wyznawania i praktykowania religii jest jednym z najważniejszych składników praw człowieka. Została ona potwierdzona w art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w art. 16 dokumentu końcowego OBWE oraz w art. 9 Konwencji Europejskiej.
Stąd pytam:
– Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie?
– jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich?
– czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej (guidelines) w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej?
– czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie?
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.