Czy w Republice Maryjskiej (Marij Eł) powstanie pierwsza parafia katolicka?
08 maja 2020 | 23:11 | kg (KAI/B-I) / hsz | Joszkar-Oła Ⓒ Ⓟ
W stolicy Republiki Marij Eł – mieście Joszkar-Oła rozpoczęto działania na rzecz utworzenia pierwszej w historii tej krainy parafii katolickiej. Od pewnego czasu w internecie istnieje grupa inicjatywna, licząca na razie osiem osób, która postanowiła do tego doprowadzić i na razie szuka wiernych drogą elektroniczną.
„Grupa ta powstała w celu komunikowania się katolików z Joszkar-Oły i innych miejscowości Republiki Marij El. Chcielibyśmy znaleźć jak najwięcej wiernych w celu wspólnej modlitwy a z czasem założenia swej parafii” – napisali twórcy strony.
W Joszkar-Ole nigdy dotychczas nie było wspólnoty katolickiej, a najbliższy kościół tego wyznania znajduje się w oddalonym od tego miasta o 147 km Kazaniu – stolicy Republiki Tatarstanu.
Dzisiejsza Republika Marij Eł jest formalnie niepodległym państwem, wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej. W latach 1936-90 nosiła nazwę Maryjskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, 22 października 1990 usunięto z nazwy przymiotnik „Autonomiczna” a 9 grudnia 1992 ogłoszono obecną nazwę. W miejscowym języku maryjskim nazwa ta oznacza dosłownie „Kraj (lub Kraina) Maryjczyków)”. Republika, położona na południu Europejskiej Części Rosji, zajmuje powierzchnię ok. 23,4 tys. km kw., a zamieszkuje ją prawie 680 tys. osób, w tym ponad 45 proc. Rosjan i 42 proc. Maryjczyków.
Naród ten, zwany niegdyś Czeremisami, należy do ugro-fińskiej rodziny językowej, a ich język literacki istnieje w dwóch oficjalnie uznanych wersjach: „ługowoj” (język „łąkowy”) i „górnej” (język górnomaryjski). Większość mieszkańców posługuje się na co dzień rosyjskim, w tym także duża część samych Maryjczyków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.