Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?
30 sierpnia 2022 | 14:10 | tom (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Czy starczy nam wiedzy, woli, chęci, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, ekologiczną, ekonomiczną i demograficzną? Czy potrafimy zahamować lub nawet odwrócić negatywny trend? – na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć autorzy książki pt. „Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?” Wskazują m. in. na bardzo ważne jest stanowisko papieża Franciszka, który w swojej encyklice „Laudatio si`” wzywa do „ekologicznego nawrócenia”.
Autorami wydanej przez wydawnictwo „Bogucki Wydawnictwo Naukowe” z Poznania pracy popularno-naukowej przeznaczonej dla szerokiego grona odbiorców, którym bliski jest los naszej planety, jest trójka naukowców: prof. Zygfryd Witkiewicz, chemik z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, prof. Waldemar Wardencki, chemik z Politechniki Gdańskiej oraz gleboznawczyni, prof. Anna Świercz z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zagadnienia poruszane w książce mają charakter uniwersalny, dotyczą zagrożeń dla życia na naszej planecie. Zagrożenia te związane są z działalnością człowieka, wpływającą na zmianę klimatu i utratę bioróżnorodności. Sytuację pogarsza ciągle wzrastająca liczba ludności, która wymaga coraz większych ilości energii, i coraz większej produkcji dóbr konsumpcyjnych. Z tym związane jest wprowadzanie do środowiska coraz większej ilości zanieczyszczeń, głównie chemicznych. Wciąż większym problemem stają się zanieczyszczenia w postaci tworzyw sztucznych oraz odpady komunalne i przemysłowe. Autorzy książki pokazują jak w czasie funkcjonowania homo sapiens odbywały się zmiany w ekosystemach wywołane przez działalność przemysłowo – gospodarczą człowieka – gatunku inwazyjnego.
W książce przedstawione są informacje dotyczące przyczyn i następstw ocieplenia klimatu, konsekwencje systematycznego wzrostu liczby ludności, problemy z dostępem do wody i żywności, oraz występowanie chorób o charakterze pandemii. Autorzy pokusili się także o przedstawienie propozycji odwrócenia niepokojących trendów zmierzających do szybkiej dewastacji zasobów Ziemi. Opisali w sposób skłaniający do refleksji i dyskusji problemy dotyczące polityki państw i działania organizacji pozarządowych, których głos w ostatnim czasie jest coraz wyraźniejszy.
Autorzy wskazują na bardzo ważne stanowisko papieża Franciszka, który w swojej encyklice „Laudatio si`” wzywa do „ekologicznego nawrócenia”. Cytuje przy tym patriarchę ekumenicznego Bartłomieja: „Zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciwko Bogu”. Franciszek może tylko apelować do światowych decydentów. To, o co apeluje, realizuje u siebie i daje przykład właściwego postępowania. W państwie watykańskim 59 proc. odpadów podlega recyklingowi, spełniając prawie wymagania tego, co Unia Europejska wyznaczyła na 2035 rok. Na Auli Pawła VI zamontowano panele fotowoltaniczne zapewniające energię elektryczną do ogrzewania i klimatyzacji. W bazylice, Kaplicy Sykstyńskiej i na placu św. Piotra zainstalowano oświetlenie, które zużywa około 75 proc. energii elektrycznej mniej niż poprzednio stosowane oświetlenie. W Ogrodach Watykańskich zaprzestano wykorzystywania chemicznych środków ochrony roślin, buduje się instalację do odzyskiwania wody gospodarczej oraz nowoczesną kompostownię. Posadzono też kilkaset drzew i kilka tysięcy krzewów.
„Czy starczy nam wiedzy, woli, chęci, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, ekologiczną, ekonomiczną i demograficzną? Czy potrafimy zahamować lub nawet odwrócić negatywny trend? Próbować warto, nasza planeta na to zasługuje. Libański mnich, św. Szarbel, powiedział, że „ludzie mają więcej wiedzy niż mądrości”. Wiedzą, co może ich spotkać, ale czy są na tyle mądrzy, żeby zapobiec grożącej katastrofie?” – zachęcają do refleksji autorzy książki „Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.