Czym jest gromnica, która towarzyszy nam w najważniejszych momentach życia?
02 lutego 2021 | 01:00 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
2 lutego będziemy obchodzić święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce święto ma charakter maryjny – stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.
Ks. dr Dariusz Skrok, liturgista i proboszcz parafii św. Jakuba w Skaryszewie przypomniał, ze świeca gromniczna towarzyszy nam w najważniejszych momentach życia – od narodzin, chrzest, pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie, ślub aż do śmierci. – Ale często w naszej tradycji świeca jest zapalana w czasie różnych świąt. Dawniej na wsi gromnicę zapalano w czasie burz, czy nawałnic – powiedział Radiu Plus Radom ks. Skrok.
Liturgista zgodził się z opinią, że świeca gromniczna jest dzisiaj nieco zapomniana. – Najważniejsze, abyśmy nie zapominali o głównych treściach obchodu święta, o prawdach teologicznych, czyli ofiarowaniu Jezusa. Warto też pamiętać, że w tradycji ludowej wypracowano piękny wymiar tego obchodu, czyli ukazanie Matko Bożej, która ofiarowuje nam światło świata. Dlatego w Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny, stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej – powiedział ks. Skrok.
Dodał, że świeca jest znakiem Chrystusa zmartwychwstałego. – Dlatego też w modlitwach pojawia się wołanie, by Jezus stał dla zmarłego się światłością. Gromnica w rękach zmarłego, bądź stojąca przy jego łóżku, jest znakiem przejścia do wieczności. Trzeba pamiętać, by świeca gromniczna była poświęcona przynajmniej raz w roku – powiedział gość Radia Plus Radom.
Ks. Dariusz Skrok zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej. – Należy Ją prosić o to, aby nigdy nie zabrakło w naszych sercach światła wiary. Abyśmy w tych różnych współczesnych wydarzeniach – myślę tu o pandemii, czy zagrożeniach związanych z różnymi konfliktami zbrojnymi – nie zabrakło nam światłości Chrystusa, czyli przyjęcia Chrystusowej Ewangelii. Niech Matka Boża wyprasza nam wytrwałość, abyśmy nigdy nie zdradzili Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Dariusz Skrok.
Przypomnijmy, że w kościele dokonuje się 2 lutego poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby “wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”. Ponadto ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.