Drukuj Powrót do artykułu

Dąbrowica: ponad czterdziestu bezdomnych na rekolekcjach

13.12.2017 , aop, Dąbrowica Ⓒ ℗

Ponad czterdziestu bezdomnych mężczyzn zakończyło dzisiaj czterodniowe rekolekcje adwentowe w podlubelskiej Dąbrowicy. Uczestnikami były osoby bezdomne, dotknięte chorobą alkoholową, przebywające w pustostanach, altankach ogródkowych, kanałach ciepłowniczych i na klatkach schodowych, nie objęte systemowymi formami wsparcia.

Czas rekolekcji wypełniony był modlitwą, liturgią sakramentów oraz spotkaniami w małych grupach. Niektórzy uczestnicy przystępowali do spowiedzi po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach nieobecności przy konfesjonale. Na zakończenie przygotowali jasełka, symbolicznie przypominające przyjście Chrystusa do ludzi ubogich, samotnych i opuszczonych.

– Te rekolekcje rozpoczynamy od strzyżenia, kąpieli i gorącego posiłku. Potem podajemy strawę duchową, staramy się także motywować naszych braci do zmiany życia. Jeden z ubiegłorocznych uczestników po kilku miesiącach poprosił o poświęceniu samochodu, wrócił do normalnego życia, uporządkował sprawy rodzinne – mówi ks. Mieczysław Puzewicz, inicjator rekolekcji. – Cieszymy się, jeśli owocem duchowej odnowy jest decyzja o leczeniu odwykowym czy terapii, powrót do rodziny albo podjęcie pracy.

Ubrania, środki medyczne i higieniczne oraz artykuły żywnościowe pochodzą ze zbiórek prowadzonych przez Centrum Wolontariatu w Lublinie i Braci Kapucynów, organizatorów rekolekcji. Wolontariusze, siostry i bracia z zakonu kapucynów tworzą kilkunastoosobową ekipę, czuwającą nad przebiegiem wspomnianego dzieła. Była to już siedemnasta edycja rekolekcji dla bezdomnych w archidiecezji lubelskiej, od 2011 r. odbywają się w Domu Spotkania Caritas w Dąbrowicy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.