Darłowo: Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w hospicjum
12 lutego 2013 | 14:37 | alg Ⓒ Ⓟ
Mszą św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych rozpoczęły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Domu Hospicyjno-Opiekuńczym Caritas w Darłowie. Eucharystii przewodniczył biskup diecezjalny Edward Dajczak. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, wolontariusze i przyjaciele hospicjum, personel oraz wielu chorych.
„Miłość Boga i bliźniego to rzeczywistość w Ewangelii nie do rozdzielenia. Jezus swoją postawą, słowami uczył nas, byśmy zawsze pomagali chorym i cierpiącym, pamiętali o samotnych i zagubionych, przeżywających trudności. Nie możemy się poddawać w obliczu narastających potrzeb, zniechęcenia i braku możliwości. Nawet jeśli nie od razu pomożemy milionom ludzi, trzeba nam zacząć od tego jednego potrzebującego”- tłumaczył w homilii bp Dajczak. „Sztuka miłości polega na tym, że się nie przechodzi obojętnie wobec cierpienia, tylko zostaje przy człowieku. To daje gwarancję spotkania Boga”- przekonywał bp.
Po Mszy św. bp diecezjalny spotkał się z personelem darłowskiego hospicjum. W ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego odbyła się konferencja naukowa „Idź, i Ty czyń podobnie”, która odbyła się w Ośrodku Wczasowym „Korsarz” w Darłowie. Podczas konferencji wykład pt. „Zatrzymać się przy chorym człowieku” wygłosił ks. dr. Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów.
„Tylko 20 proc. wszystkich umierających otoczonych jest opieką paliatywno-hospicyjną” – poinformował w rozmowie z KAI ks. Piotr Krakowiak. Zdaniem duszpasterza hospicjów należy te dobre praktyki z opieki paliatywno-hospicyjnej przenosić do opieki domowej nad człowiekiem u kresu życia. „Pozostałych 80 proc. też ma prawo, żeby umierać godnie, by był przy nich ktoś, by nie bolało, by nie czuli się samotni i odrzuceni. To jest wyzwanie przed nami, tym większe, im bardziej starzejemy się jako społeczeństwo i im trudniejsza jest sytuacja w służbie zdrowia oraz opiece społecznej”- zauważa w rozmowie z KAI ks. Krakowiak.
Kolejne wystąpienie podczas konferencji miał burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, z zawodu lekarz. Mówił o samorządzie w służbie lokalnej społeczności.
W działającym od niespełna dwóch lat Domu Hospicyjno-Opiekuńczym Caritas Darłowo znajduje się 21 miejsc dla chorych. 10 z nich przeznaczonych jest opiece hospicyjnej – skierowanej do chorych w terminalnych stanach choroby nowotworowej. Opieka dla chorych hospicyjnych jest darmowa. Pozostałe miejsca przygotowane są dla innych chorych w stanach przewlekłych i wymagających ciągłej opieki. Te miejsca są płatne.
„Hospicjum utrzymuje się w połowie z dotacji z NFZ, a także dzięki wsparciu Caritas diecezjalnej. W związku z tym podejmujemy różne akcje, podczas których kwestujemy na rzecz hospicjum. Największym wsparciem są dla nas wpłaty z tytułu 1 proc. podatku” – informuje w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor Hospicjum w Darłowie i apeluję o pomoc dla tej placówki. Wpłaty z tytuły 1 proc. podatku można przekazywać na Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas Darłowo wpisując nr KRS 0000274950 z dopiskiem nazwy placówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.