Darłowo: szkolne „Jasełka w dobie pandemii”
24 grudnia 2021 | 10:00 | km | Darłowo Ⓒ Ⓟ
Młodzież z Darłowa przygotowywała współczesną opowieść bożonarodzeniową. Ponieważ nie mogli jej zaprezentować kolegom na szkolnej scenie, nagrali ją i wrzucili do sieci.
Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zaangażowali się w projekt artystyczny, którym opowiadają rówieśnikom o sensie świąt Bożego Narodzenia. W oparciu o scenariusz pióra ich katechetki, s. Izabeli ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, przygotowali jasełka.
Chociaż ze względu na rygory sanitarne nie udało się ich wystawić na scenie, sztukę zaprezentowano szerszemu gronu poprzez nagranie udostępnione w internecie. Co ciekawe, film nagrywany był nie tylko na zaaranżowanej szkolnej scenie, ale też w plenerze, m.in. w sklepie. W projekcie wzięło udział 20 uczniów.
Uwspółcześnione „Jasełka czasu pandemii” zadają pytanie o wartości chrześcijańskie w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia. Ich motywem przewodnim stała się kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie”.
– Pisałam scenariusz z myślą, że obecnie wszystko staje się ważniejsze od narodzin Jezusa. Chór obserwatorów komentuje typowe sceny, jakie dzieją się w czasie przygotowań świątecznych: że na przykład bardziej niż sam Jezus zajmują nas zakupy, albo przeciwnie, narzekanie na ogrom przygotowań. Gubimy to, co najważniejsze – mówi s. Izabela.
Jasełka to także istotny element szkolnej integracji. Dwa lata temu dwie szkoły połączyły się w jeden Zespół Szkół Morskich, co sprawiło, że w jednej szkole znaleźli się uczniowie mundurowi ze szkoły morskiej i ci bez uniformów, z liceum. W dodatku pandemia opóźniła oczekiwany proces integracji tego środowiska. – Jasełka stały się więc okazją, by tych uczniów połączyć w jedno, dać im odczuć, że są tą samą społecznością szkolną.
„Jasełka w dobie pandemii” są dostępne na fanpage’u ZS Morskich w Darłowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.