Debata Ryszard Bugaj – Marek Jurek w łódzkiej kurii
24 kwietnia 2018 | 15:32 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
O spojrzeniu na prawą i lewą stronę sceny politycznej, o wartościach moralnych i patriotyzmie oraz o dokonywaniu mądrych wyborów pomimo sporów, debatowali politycy w domu arcybiskupa łódzkiego.
Dyskusja między Ryszardem Bugajem i Markiem Jurkiem, która odbyła się w poniedziałek 23 kwietnia w łódzkiej kurii, to druga z cyklu debat pod wspólnym tytułem „Polska – Inspiracje – Obowiązki”, którego pomysłodawcą i gospodarzem jest abp Grzegorz Ryś.
Przedstawiając dzisiejszych gości metropolita łódzki przypomniał swoje spotkania z nimi. – Z panem Markiem Jurkiem cenię sobie rozmowy, które odbywamy przynajmniej raz w roku, a które zawsze ostatecznie lądują w człowieku, bo to jest ich cel. Natomiast z panem profesorem Ryszardem Bugajem widzę się po raz trzeci z bliska, ale nie zapomnę żadnego z tych trzech spotkań. One pozostają dla mnie zawsze ważne – podkreślił gospodarz spotkania.
– Patriotyzm jest polityczny w tym sensie, że jest uwikłany w polityczne wybory odpowiedzi na pytanie: czy iść na wojnę, czy założyć przedsiębiorstwo? To jest pytanie, na które Polacy odpowiadali bardzo długo, a jest to wybór polityczny – wyjaśniał Ryszard Bugaj. – Nie możemy powiedzieć, że jedni są patriotami, a drudzy po prostu nie są. Spawa jest bardziej złożona. Są jednak kwestie ważne, które nie są polityczne. Niezależnie od tego, jakie się ma poglądy polityczne, żony nie należy bić, trzeba stanąć po stronie człowieka, który jest prześladowany. Takich rzeczy mamy sporo – dodał profesor.
– Naród jest wspólnotą losów, a my wraz z profesorem mieliśmy wiele momentów wspólnych, które są dla nas cenne bliżej czy dalej – mówił z kolei Marek Jurek. – Razem byliśmy w opozycji choć profesor jest o pokolenie starszy. Dla mnie to jest ważne, bo to jest ta wspólnota ludzi solidarności. To są ludzie bardzo różni, którzy zachowywali się razem solidarnie, do tego stopnia, że pierwszy list, który podpisywałem, był też podpisany przez Tadeusza Mazowieckiego w obronie Kazimierza Świtonia. To jest wspólne doświadczenie. Drugą sprawą jest wspólna obrona ludzi i tej nadziei, która przyszła po Sierpniu. Sprawiedliwość to nie roszczenie, ale dyspozycja do robienia tego, co robić należy – podkreślił.
W debacie uczestniczyli redaktorzy naczelni dzienników, tygodników i miesięczników z regionu łódzkiego, przedstawiciele radia i telewizji, rektorzy łódzkich uczelni, dyrektorzy teatrów i filharmonii, duchowni Kościołów chrześcijańskich oraz młodzież. – Maturzyści to ktoś, z kim warto rozmawiać, bo tak naprawdę to wy poniesiecie tę Polskę dalej i o was chodzi najbardziej – mówił do młodych abp Ryś.
– Uczestniczyłem w wielu debatach i mogę na pewno stwierdzić, że są one jednym z ważnych elementów demokracji. Dzięki temu ludzie mogą wymieniać swoje poglądy, przedstawiać swoje spojrzenie i konfrontować je ze spojrzeniem innych osób. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski z obu stron i dojść do kompromisu w celu budowania wspólnego dobra – tłumaczył Mateusz Nita z Tomaszowa Mazowieckiego.
– Przyjechałam na tę debatę zaproszona przez mojego księdza katechetę z nadzieją, że dowiem się tutaj czegoś o współczesnym patriotyzmie. Jestem tegoroczną maturzystką, za chwilę napiszę egzamin dojrzałości i jestem przekonana, że ta debata pomoże mi w lepszym przygotowaniu do matury – dodaje Patrycja Żak.
Debatę można było śledzić na kanale YouTube i na profilu facebookowym archidiecezji łódzkiej. Następne spotkanie z cyklu „Polskość – Inspiracje – Obowiązki” odbędzie się 16 maja, a wezmą w niej udział Janina Ochojska i Małgorzata Niezabitowska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.