Debata walentynkowa o miłości i popkulturze -„Co ma Lady Gaga do mojej godności?”
14 lutego 2013 | 17:53 | kk Ⓒ Ⓟ
Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie zatytułowane: „Debata o miłości, czystości, dyskotekach, clubbingu i popkulturze. Co ma Lady Gaga do mojej godności?”. Wzięło w niej udział ok. 150 uczniów zielonogórskich szkół.
– Dyskusja jest odpowiedzią młodych ludzi na promowany we współczesnym świecie konsumpcyjny styl życia, często pozbawiony jakichkolwiek zasad i wartości. Młodzież Stowarzyszenia pragnie, by ta rozmowa stała się także okazją do głębszej refleksji nad tematami dotyczącymi miłości, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje – zauważa Łukasz Brodzik, prezes diecezjalnego KSM.
Gościem specjalnym był dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży, pracownik naukowy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz zapobiegania prostytucji nieletnich, ekspert europejskiego programu "Młodzież w działaniu”. – Wasze pokolenie określam jako "Homix". Homo-mix, czyli człowiek zmiksowany. Jest tyle bodźców z zewnątrz, które mają na was wpływ, że nie potraficie w tym gąszczu określić własnego "ja". Kim jestem? To bardzo ważne pytanie. Odpowiedź na nie rzutuje niekiedy na całe życie – mówił prelegent.
– Mówi się powielając pewien schemat, że młodzież jest zła, zbuntowana i niszczy wszystko wokół. Tak nie jest! Dobro w was jest! Szkoda tylko, że niekiedy skrywane pod pozoranctwem obojętności i samowystarczalności. Jesteś dobra. Jesteś dobry. Ale czy to widzą inni, twoi bliscy? Kiedy ostatni raz wyciągnąłeś rękę, by bezinteresownie komuś pomóc? Jaki każdego dnia pozostawiasz po sobie ślad? – pytał Jacek Kurzępa.
Młodzież z zielonogórskich szkół gimnazjalnych, m.in. Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 6 i Gimnazjum nr 9 oraz szkół średnich – Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Katolickich obecna w wypełnionej po brzegi sali debatowała również nad sprawami związanymi z odpowiedzialnością za siebie, swoje ciało, ale także za słowa, które umieszczane anonimowo w portalach społecznościowych mogą doprowadzić do różnych, często tragicznych sytuacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.