Dębowiec: ks. Andrzej Zagórski ponownie prowincjałem saletynów
13 lutego 2015 | 21:21 | pra (KAI) Ⓒ Ⓟ
Ks. Andrzej Zagórski MS został wybrany na drugą 3-letnią kadencję przełożonym prowincji Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenia Misjonarzy Maryi z La Salette (saletynów). W Dębowcu dobiega końca kapituła polskiej prowincji tej wspólnoty zakonnej.
Kapituła Wyborcza i dla Spraw Polskiej Prowincji Saletynów odbywa się w dniach 9-13 lutego w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. 12 bm. po adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji dobrego wyboru przełożonego prowincji, kapitulanci w tajnym głosowaniu ponownie wybrali ks. Andrzeja Zagórskiego MS na urząd prowincjała.
Przełożony polskiej prowincji saletynów urodził się w 1962 roku w Rzeszowie. Do Zgromadzenia wstąpił w 1982 a święcenia kapłańskie przyjął w 7 lat później. Przez wiele lat pracował w zakonnej formacji jako mistrz nowicjatu a potem także jako koordynator formacji całego zgromadzenia w Rzymie. Studiował teologię duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 2003-06 był asystentem prowincjalnym, a w latach 2012-15 – prowincjałem. 12 lutego 2015 roku został wybrany na drugą 3-letnią kadencję.
W piątek 13 bm. w Dębowcu wybrano członków Rady Prowincjalnej. Ks. Piotr Ciepłak MS obejmie urząd wikariusza prowincjalnego. Dotychczas był ekonomem administracyjnym polskich saletynów a także ekonomem Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Asystentem prowincjalnym został ks. Robert Głodowski MS, dotychczas pracujący w Busku na Ukrainie. Obaj mają bogate doświadczenie duszpasterskie.
Kapitułę zakończy Eucharystia, której będzie przewodniczył ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS.
Zgromadzenie Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej we francuskim La Salette. Jego charyzmatem jest pojednanie a głównym zadaniem – głoszenie orędzia Płaczącej Pani. Swoją misję zakonnicy realizują przez duszpasterstwo parafialne i głoszenie rekolekcji.
Pierwsi saletyni przybyli na ziemie polskie ze Szwajcarii w 1902 r. a w trzy lata później objęli pierwszą polską parafię i założyli dom zakonny. Dziś prowadzą w naszym kraju m.in. Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, a także wydawnictwo i dwumiesięcznik „Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.