Deklaracja programowa Forum Świętego Wojciecha
25 lutego 2004 | 16:00 | Ⓒ Ⓟ
Europa jest wspólnym dziedzictwem chrześcijaństwa. Dzisiejsza Europa, po wiekach wojen i podziałów, po raz pierwszy w swoich dziejach stoi przed szansą odbudowy swej wspólnoty nie tylko w wymiarze duchowym i kulturowym, ale również politycznym i ekonomicznym. W tej wielkiej wspólnocie nie powinno zabraknąć żadnego z narodów europejskich. Polska jest spadkobierczynią tego samego dziedzictwa Europy – wyrastającego z duchowych korzeni judeochrześcijańskich, filozofii greckiej i prawa rzymskiego.
Przez lata totalitaryzmu staraliśmy się zachować swą tożsamość. Dzisiaj chcemy świadomie podjąć zadanie współuczestnictwa w odpowiedzialności za kształt europejskiego kontynentu – w solidarności ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, we współdziałaniu ze społecznościami i narodami tworzącymi Europę. Integracja europejska to wielkie zadanie i zobowiązanie, a jednocześnie wyzwanie stojące także przed środowiskami katolickimi bądź o inspiracji chrześcijańskiej. Świadome swojej współodpowiedzialności za przyszły kształt Polski i Europy nasze ruchy i organizacje – – starające się żyć wiarą, nadzieją i miłością – pragną podjąć to wielkie wyzwanie, traktujące je jako szczególny znak czasu.
Nie lękajmy się!
Pragniemy współtworzyć Europę trzeciego tysiąclecia. Chcemy uczestniczyć w codziennym odnawianiu jej oblicza, w kształtowaniu jej rozwoju, w decydowaniu o europejskiej, wspólnej przyszłości. Zgodnie ze słowami Jana Pawła II, pragniemy „ofiarować Europie nasze przywiązanie do wiary, nasz natchniony religijnością obyczaj, duszpasterski wysiłek biskupów i kapłanów, i zapewne wiele jeszcze innych wartości, dzięki którym Europa mogłaby stanowić organizm pulsujący nie tylko wysokim poziomem ekonomicznym, ale także głębią życia duchowego” (Jan Paweł II do Konferencji Episkopatu Polski, Kraków, 8 czerwca 1997). Wielką wartością dziedzictwa europejskiego jest humanizm zakorzeniony w chrześcijańskim personalizmie.
W imię szacunku dla godności osoby zakłada on obronę świętego charakteru życia ludzkiego – od poczęcia do naturalnej śmierci. Rozwój Europy możliwy był dzięki szczególnej pozycji rodziny – podstawowego miejsca wychowania człowieka – opartej na małżeństwie rozumianym jako trwały związek mężczyzny i kobiety, a także dzięki wysokiej randze jaką nadawano szkole – kształcącej i wychowującej, wespół z rodziną, światłych i prawych obywateli.
Jedną z podstawowych wartości demokracji jest dar wolności, szczególnym probierzem której jest wolność religijna, rozumiana w trojakim wymiarze: indywidualnym, zbiorowym i instytucjonalnym. Istotnym spoiwem kontynentu, także przestrzenią dialogu była i jest kultura. Tym wartościom pragniemy służyć. Będziemy także zabiegać o gwarancje dla nich w ustawodawstwie europejskim. Wierzymy, że wejście Polski do Unii Europejskiej da wszystkim ludziom dobrej woli możliwość pełniejszego udziału w kształtowaniu przyszłego oblicza naszego kontynentu, nie tylko pod względem gospodarczym i politycznym, ale również kulturowym, moralnym i religijnym.
Ufamy, że w przyszłej, zjednoczonej Europie, szczególnie respektowana będzie w pełni tożsamość osobowa i chroniona będzie tożsamość kulturowa i religijna każdego narodu. Włączając kształtowanie duchowej jedności Europy, będziemy mieli również możliwość współuczestnictwa w bogactwie kulturowym i duchowym pozostałych jej narodów.
Integracja nie będzie jednak aktem jednej chwili. Postrzegamy ją jako część procesu pojednania i zbliżenia między narodami, przezwyciężania antagonizmów, budowy wzajemnego zaufania i budzenia woli współpracy. Nie ma bowiem prawdziwej i trwałej jedności bez wspólnoty ducha. Świadomi konieczności naszego przygotowania się do pełniejszej europejskiej integracji łączymy nasze wysiłki w ramach Forum św. Wojciecha.
Pragniemy, aby Forum stało się miejscem wspólnej modlitwy w intencji Europy oraz płaszczyzną współpracy naszych ruchów i organizacji, naszym świadomym wkładem w budowanie jedności i rozkwitu naszego kontynentu. Dzieło to polecamy opiece i wstawiennictwu św. Wojciecha – biskupa nie podzielonego jeszcze Kościoła, oddychającego obydwoma płucami Wschodu i Zachodu, a równocześnie Patrona coraz pełniej jednoczącej się Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.