Diakonia Życia płockiej Oazy: nikt nie ma prawa skracać życia innych ludzi
25 października 2020 | 18:12 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Chociaż życie bywa krótkie i naznaczone cierpieniem nikt nie ma prawa go skracać” – napisali członkowie Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej w komunikacie odnoszącym się do niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej z dnia 22 października Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej wydała komunikat, w którym za ten wyrok dziękuje.
Diakonia Życia przywołuje naukę Jezusa Chrystusa i treść piątego przykazania „Nie zabijaj”: „Obrona życia dzieci poczętych jest jednym z fundamentalnych zadań każdego z nas, każdego chrześcijanina (…), podkreślamy, że decyzja o prawie do życia stanowi fakt niezaprzeczalny. Wierzymy, że to Bóg powołuje nas do życia. To konkretne wyznanie, jest niezmienną prawdą naszej wiary” – podkreślają członkowie oazowej diakonii.
Dodają, że są świadomi trudu i bólu, z którym muszą zmierzyć się rodziny doświadczające nieuleczalnej i zagrażającej życiu choroby ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Członkowie diakonii pochodzą z różnych środowisk, studiują różne kierunki (medycynę, prawo, psychologię, teologię, aktorstwo), spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami w życiu swoich przyjaciół, rodzin i osób spotykanych w codzienności.
„Niektórzy z nas towarzyszyli już rodzinom w momencie rozpoznania poważnej choroby ich nienarodzonego dziecka. Ból, którego wtedy doświadczyli, stał się wtedy naszym bólem. Chcemy, żebyście mieli świadomość, że temat ten nie jest dla nas znany jedynie z Internetu czy z pierwszych stron gazet” – akcentują młodzi ludzie.
Autorzy komunikatu zaznaczają ponadto, że niejednokrotnie jest im trudno zaakceptować choroby dzieci w łonach matek. Rozważanie tego problemu wyłącznie na sposób ludzki jest jednak niemożliwe, gdyż doprowadzi do przekonania o bezsensie ludzkiego cierpienia i umierania.
„Mamy świadomość, że choroby i cierpienia, które dotykają człowieka są niejednokrotnie tajemnicą ludzkiej egzystencji. Tajemnice ludzkiego cierpienia chcemy rozważać w świetle życia Jezusa Chrystusa. W śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa odnajdujemy sens cierpienia, które tak często trudno zaakceptować. To cierpienie dotyka zarówno dzieci dotkniętych chorobą, matki, które dowiadują się o nieuleczalnej chorobie swoich dzieci, ojców, którzy również doświadczają bólu związanego z chorobą dziecka” – stwierdzają członkowie Diakonii Życia.
Jednocześnie wyrażają radość z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obrony życia chorych dzieci. Podkreślają, że chociaż to życie bywa krótkie i naznaczone cierpieniem „nikt nie ma prawa tego życia skracać”. Zauważają też brak wystarczającego wsparcia rodziców, których dziecko dotknięte jest ciężką chorobą. Wsparcie tych rodzin „powinno wypływać od polityków, organizacji pozarządowych, ludzi dobrej woli”. Każdy człowiek jest zobowiązany pomagać cierpiącym rodzicom.
Proszą też o modlitwę w intencji wszystkich rodzin dotkniętych chorobą dziecka poczętego, matki spodziewające się potomstwa, nienarodzone jeszcze dzieci, lekarzy i pielęgniarki, ludzi młodych i dorosłych, każdego człowieka, mającego wątpliwości i rozterki, zdającego pytania, wszystkich, którzy się nie zgadzają z podjętą decyzją – „pamiętając o podstawowym obowiązku każdego chrześcijanina, jakim jest miłość do bliźniego”.
Komunikat podpisali członkowie Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej.
22 października Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek, w którym zaskarżono przepis stanowiący, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarne.
„Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji” – zabrzmiał wyrok odczytany przez prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.