„Dialog leczy rany…” – wywiad-rzeka z abp Szewczukiem w księgarniach
28 lutego 2018 | 16:08 | Warszawa / mip (KAI) Ⓒ Ⓟ
„Dialog leczy rany. O Bogu, Kościele i świecie” – pod takim tytułem ukazała się książka-wywiad z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławm Szewczukiem. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także muzyk, medyk i przyjaciel papieża Franciszka, po raz pierwszy wyczerpująco i szczerze opowiada o przeszłości i teraźniejszości najliczniejszego na świecie katolickiego Kościoła wschodniego i nie tylko. Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak”.
Arcybiskup ukazuje swoją drogę życia, kapłańskiej służby oraz swoją wizję Boga, Kościoła i świata. Wiele mówi o zagrożeniach wynikających z nacjonalizmów i szansach, jakie niesie dialog, także pięknych, ale i bolesnych relacjach Ukrainy z Polską, Rosją i Kościołem prawosławnym i wciąż obecnych sporach i uprzedzeniach, które uniemożliwiają pełne pojednanie Kościołów katolickich obrządków wschodniego i zachodniego.
W książce abp Szewczuk wiele mówi o św. Janie Pawle II, który w sposób decydujący wpłynął na odrodzenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła męczenników oraz udzielał wsparcia odrodzonej Ukrainie i jej suwerenności. Ponadto był niezwykle zaangażowany w pojednanie polsko-ukraińskie i zainicjował szereg inicjatyw w tym zakresie. Jedną z nich było spotkanie biskupów ukraińskich i polskich w Rzymie w październiku 1987 r. i podpisanie przez nich wspólnej deklaracji o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami. W trzydziestą rocznicę tego wydarzenia, 11 października 2017 roku, w bazylice
Świętego Piotra w Rzymie arcybiskup Światosław ogłosił świętego Jana Pawła II patronem „świętej sprawy pojednania polsko-ukraińskiego”.
Przede wszystkim abp Szewczuk w rozmowie z dziennikarzem i redaktorem Katolickiej Agencji Informacyjnej Krzysztofem Tomasikiem co jako wierni jednego, powszechnego Kościoła powinniśmy wiedzieć o sobie nawzajem.
We wstępie do kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II napisał: „Podczas wielogodzinnych rozmów w zakopiańskiej Księżowce młody arcybiskup większy kijowsko-halicki, słusznie nazywany przez swoich księży i wiernych patriarchą, daje się nam poznać nie tylko jako człowiek urodzony i wychowany jeszcze na sowieckiej Ukrainie, ale jako pasterz przewodzący rodzimemu Kościołowi, który przeszedł przez „ciemną dolinę” okrutnego prześladowania ze strony bezbożnego i dlatego nieludzkiego systemu komunistycznego. Ten Kościół, oczyszczony niczym złoto w tyglu cierpienia, jest znakiem nadziei dla wolnej Ukrainy, zmagającej się z agresją, krwawiącej z powodu wojny na wschodzie, ale budującej wytrwale swoją przyszłość pośród wolnych i suwerennych narodów”.
Czytaj także: Prezentacja wywiadu-rzeki z abp. Szewczukiem
„Pasterz Kościoła na Ukrainie niczego nie pomija, niczego nie pomniejsza. Zaprasza czytelnika do głębszego, ewangelicznego spojrzenia na historię naszych dwóch narodów. Nie po to, aby się w niej zamykać, ale żeby wyjść poza krąg uprzedzeń, złych uczuć, złej pamięci i by otworzyć przestrzeń dla przebaczenia i pojednania. To jedyna droga stanowiąca serce Ewangelii.”
Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak” w roku 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.