Dialog międzywyznaniowy jest szczególnie ważny w dzisiejszym świecie
06 października 2011 | 11:31 | led Ⓒ Ⓟ
– W dzisiejszym świecie różne kultury oraz cywilizacje muszą współistnieć obok siebie, dlatego właśnie dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy jest szczególnie ważny – mówił ambasador Indonezji w Polsce Darmansjah Djumala, podczas konferencji na temat dialogu międzywyznaniowego i międzykulturowego. Spotkanie odbyło się w Krakowie w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
„Celem przedsięwzięcia jest dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy, który stanowi przedmiot aktywnego zaangażowania Polski i Indonezji, a także stanowi kluczowy instrument w budowaniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia oraz pokonywaniu uprzedzeń” – mówił 5 października w Krakowie wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
Podczas konferencji poruszano przede wszystkim zagadnienia dotyczące dialogu pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, różnorodności kulturowej świata Wschodu i świata Zachodu oraz współistnienia państwa i religii.
„Obecnie bardzo zmienia się sposób, w jaki mówimy o innych kulturach i religiach, bo inna jest współcześnie natura kontaktów między ludźmi” – mówił Jerzy Pomianowski. Wiceminister przekonywał, że należy podejmować edukację społeczną dotyczącą dialogu międzywyznaniowego. „Należy sprawić, żeby społeczeństwo zrozumiało, że różnice są nieuniknione i należy umieć z nimi żyć” – podkreślił Pomianowski.
Z kolei Ambasador Indonezji w Polsce Darmansjah Djumala opowiadał o dużym zaangażowaniu swojego kraju w promocję dialogu międzywyznaniowego. „W dzisiejszym świecie różne kultury oraz cywilizacje muszą współistnieć obok siebie, dlatego właśnie dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy jest szczególnie ważny” – podkreślał.
Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ambasadą Indonezji w Warszawie i we współpracy z Przewodniczącym Muzułmańskiego Związku Religijnego Muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem. W pierwszym tego typu spotkaniu w Polsce uczestniczyli eksperci i osobistości ze świata nauki, religii i polityki, reprezentujący Polskę i Indonezję oraz Arabię Saudyjską, Egipt, Turcję i Pakistan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.