Diecezja gliwicka: dziękczynienie za beatyfikację do połowy czerwca
27 kwietnia 2011 | 19:30 | marm Ⓒ Ⓟ
Czuwanie młodzieży na Górze św. Anny, w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II, rozpocznie wielkie dziękczynienie w diecezji gliwickiej. 1 maja w kościołach zostaną odprawione specjalne nabożeństwa oraz Msze św. Centralna Eucharystia będzie sprawowana w gliwickiej katedrze. Wyrazem wdzięczności za wyniesienie na ołtarze papieża Polaka będą także majowe i czerwcowe pielgrzymki do rudzkiego sanktuarium. Wielkie dziękczynienie zakończy się 17 czerwca w rocznicę wizyty papieża w Gliwicach. W mieście zaplanowano także liczne koncerty, wystawy oraz przedstawienia.
Przygotowaniem do beatyfikacji są odprawiane w kościołach diecezji gliwickiej specjalne nabożeństwa oparte na nauczaniu Jana Pawła II.
Centralne uroczystości rozpocznie czuwanie młodzieży diecezji gliwickiej i opolskiej na Górze św. Anny. Modlitewne spotkanie odbędzie się w sobotę 30 kwietnia a w jego programie znajdzie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola, procesja światła do ołtarza papieskiego i pomnika Jana Pawła II oraz Apel Jasnogórski.
Niedzielne obchody zostały przygotowane tak, aby umożliwić śledzenie transmisji uroczystości z Rzymu. Natomiast wieczorem wierni są zaproszeni do wspólnej modlitwy we własnych parafiach, gdzie zostaną odprawione Msze św. oraz nabożeństwa. Dziękczynnej Eucharystii o godz. 18 30 w gliwickiej katedrze będzie przewodniczył biskup pomocniczy Gerard Kusz. Po Mszy św. odbędzie się modlitewne czuwanie, zakończone Apelem Jasnogórskim.
Wielkie dziękczynienie potrwa do 17 czerwca, czyli rocznicy wizyty Jana Pawła w Gliwicach. Właśnie w ten dzień zostanie odprawiona uroczysta Msza św. o godz. 18.30, w której wezmą udział przedstawiciele wszystkich parafii oraz szkół im. Jana Pawła II. Po wspólnej modlitwie odbędzie się koncert muzyki gospel na Placu Krakowskim.
W Gliwicach przygotowano także kilka imprez kulturalnych, które pomogą wczuć się w klimat beatyfikacji m.in. trzy wystawy dedykowane Janowi Pawłowi II. 1 mają zostanie otwarta ekspozycja w gliwickim muzeum. Wystawa „Ma przyjechać – nie przyjeżdżo, potem znowu ni ma przyjechać – przyjeżdżo!” jest przypomnieniem wizyty apostolskiej w Gliwicach. Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne tytuły prasowe relacjonujące przygotowania do wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach oraz jej przebieg. Wyjątkowym eksponatem będą natomiast szkice i projekty ołtarza papieskiego, autorstwa prof. Adama Lisika z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, dotąd niepublikowane. Będzie można również zobaczyć makietę ołtarza papieskiego. Jednym z głównych eksponatów zaprezentowanych na wystawie będzie także mikrofon, za pomocą którego przemawiał Jana Paweł II podczas spotkania z wiernymi na gliwickim lotnisku. Wystawie będzie towarzyszył bogaty materiał ilustracyjny i dźwiękowy. Ekspozycja, które będzie prezentowana w Zamku Piastowskim potrwa do 30 czerwca.
Dwie wystawy z okazji beatyfikacji papieża Polaka przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. W Filii nr 1 mieszczącej się przy Placu Inwalidów Wojennych 3 gotowa jest ekspozycja poświęcona życiu i działalności Ojca Świętego pt. "Pontyfikat papieża Jana Pawła II w polskiej filatelistyce". Prezentowane zbiory wydawano m.in. podczas kolejnych rocznic urodzin czy pontyfikatu Karola Wojtyły oraz pielgrzymek papieża do Polski. Kolekcję znaczków pocztowych udostępnił Zenon Podgórski. Można je oglądać do 18 maja.
Natomiast w Filii nr 9 przy ul. Czwartaków 18 od 9 maja do końca czerwca będzie prezentowana wystawa "Jan Paweł II w ekslibrisie". Eksponaty pochodzą ze zbiorów gliwickiej MBP. Zostały wykonane przez twórców z całego świata, uczestników Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris w latach 1999- 2007.
Artystycznym dziękczynieniem będą także dwa wydarzenia w gliwickim Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. 7 mają o godz. 17 odbędzie się koncert „Psalmów i Pieśni”. 15 maja także o godz. 17 Teatr Karola zaprezentuje spektakl „Tobie dałem klucze Królestwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.