Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja gliwicka ma drugiego stałego diakona

08.12.2017 , ks. sw, Gliwice Ⓒ ℗

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP biskup Jan Kopiec udzielił święceń diakonatu Tomaszowi Kośkowi. Jest on drugim stałym diakonem w diecezji.

„Dzisiejsze święto i piękna uroczystość, która wzbogaca nasz Kościół diecezjalny, sięga przede wszystkim do głębokiej teologicznej prawdy, że ciągle jesteśmy powołani do doskonalenia swojego życia” – mówił biskup w homilii. Wskazał także na zadania, które wynikają z przyjętych w święceniach zobowiązań: wspieranie Kościoła w jego dziele apostolskim i dziele miłosierdzia, jak również wspieranie prezbiterów i biskupów w głoszeniu słowa Bożego.

Święcenia odbyły się parafii Matki Boskiej Kochwińskiej w Gliwicach, do której należy nowy diakon i w której też będzie pełnił swoja posługę. Święcenia w stopniu diakona pozwalają udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., asystować i błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy św., przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym.

Na zakończenie uroczystości nowy diakon dziękował Bogu za to powołanie, a także ludziom, którzy wspierali do na tej drodze.

Tomasz Kosiek ma 65 lat, jest żonaty i ma piątkę dzieci. Studia teologiczne ukończył na KUL-u w 1998 roku obrona doktoratu. Przez ostatnie dwa lata uczestniczył w kursie w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Opolu, przygotowującym do święceń. Jest przewodnikiem pielgrzymek po Ziemi świętej. Jako stały diakon przez biskupa gliwickiego został skierowany do posługi w parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, do której należy od ośmiu lat.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.