Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja gliwicka ma siedmiu nowych kapłanów

19.05.2018 , ks. sw, Gliwice, 19-05-2018 Ⓒ ℗

W sobotę 19 maja w gliwickiej katedrze odbyły się święcenia przebiteratu. Udzielił ich siedmiu diakonom bp Jan Kopiec.

Nowi księża przez ostatnie sześć lat przygotowywali się do przyjęcia święceń. Ostatni tydzień spędzili na rekolekcjach, żeby w wyciszeniu przygotować się do tego ważnego wydarzenia.

Bp Kopiec w homilii zwracając się do kandydatów do święceń przestrzegał, żeby w swoim kapłańskim życiu nie szukali tego co dla nich wygodne, ale tego czego oczekuje od nich Kościół. „Mówiąc o pięknej owczarni, zwykle widzimy siebie jako tego dobrego pasterza, który zawsze podejmuje dobre decyzje i troszczy się o swoje owce – mówił biskup.

– Ale Chrystus nie pozostawił wątpliwości: mogą być też najemnicy, którym nie zależy na owcach. Może pięknie się ubierają i pięknie wyglądają, może nawet mają talent do opowiadania i bawienia ludzi, ale nie są pasterzami. Z takiej działalności pożytku nie będzie – dodał.

Przestrzegając nowych księży przez życiem na pokaz, biskup jednocześnie wyraził radość i wdzięczność na ich poświęcenie: „Wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa docenia tę ważną i odważną decyzję. Ważną dla Kościoła, bowiem bez współpracowników Jezusa Chrystusa, bez biskupów, prezbiterów i diakonów, nie mógłby owocnie działać. Ale to też odważna decyzja, by móc swoje życie włączyć w oczekiwania, jakie Pan w swoim Kościele wiąże z tą posługą”.

Biskup wskazał także na malejącą liczbę powołań kapłańskich. Przywołując minione lata przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w całej Polsce święcenia przyjmowało ponad 700 księży, a dzisiaj zaledwie 300. „Dlatego potrzeba nam bardzo głębokiego namysłu i taki dzień, jak dzisiejszy, potraktujcie jako bardzo ważne rekolekcje, gdzie mniej będzie poszukiwania blasku, by jak najlepiej wypaść na zdjęciach, a więcej refleksji nad tym, kim jesteśmy i jaki jest Kościół, do którego należymy” – mówił bp Kopiec.

W liturgii święceń uczestniczyli także biskup Andrzej Iwanecki oraz biskupi seniorzy, proboszczowie parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, ich rodzice i krewni oraz liczne grono księży diecezjalnych i zakonnych.

Na zakończenie liturgii biskup wręczył nowym księżom pierwsze dekrety i posłał ich na pierwsze parafie, w których od września rozpoczną swoją posługę.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.