Diecezja gliwicka: pochówek proboszcza po 71 latach
09 października 2016 | 09:53 | ks. sw Ⓒ Ⓟ
W sobotę 8 października w parafii Św. Józefa w Kaletach – Jędrysku po 71 latach pochowano byłego proboszcza ks. Pawła Drozdka.
Od 1919 r. ks. Paweł Drozdek pełnił posługę proboszczowską w Kaletach. Były to trudne czasy międzywojenne a później II wojny światowej. Przez jednych był postrzegany jako zwolennik Niemców, ci znowu oskarżali go o sprzyjanie Polakom. Między innymi za krytykę Hitlera w czasie II wojny światowej został aresztowany przez władze niemieckie i osadzony najpierw w obozie w Budziszynie, a następnie w Magdeburgu, gdzie zmarł 5 stycznia 1945 r. Tam też został pochowany.
Wolą księdza Drozdka było jednak, jak pisał w testamencie, spocząć wśród swoich parafian w Kaletach. Po 71 latach, dzięki staraniom ks. infułata Pawła Pyrchały i obecnego proboszcza w Kaletach – Jędrysku ks. Wojciecha Ciosmaka, to ostatnie życzenie mogło się spełnić.
Dzisiejszej uroczystości pogrzebowej przewodniczył arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic. W wygłoszonej homilii mówił min.: „Tyle słyszymy o wypadkach, zamachach, pogrzebach, cmentarzach… Śmierć staje nam się coraz bliższa i trzeba o niej myśleć. Pewien poeta powiedział, że dlatego tak bardzo kochamy śmierć i pogrzeby, bo kochamy życie. A Ewangelia komentuje, że kochamy to życie, które nie ustaje.” Prosząc wiernych o modlitwę za swojego proboszcza arcybiskup wyraził jednocześnie nadzieję, że pogrzeb byłego proboszcza będzie zachętą do nowych powołań kapłańskich.
W uroczystości wzięli udział także ks. infułat Paweł Pyrchała, proboszcz parafii z Magdeburga, gdzie do tej pory był pochowany ks. Drozdek, a także kapłani z dekanatu Woźniki i licznie zgromadzeni parafianie.
Na zakończenie Mszy św. zostały odczytane okolicznościowe listy biskupa Jana Kopca i biskupa seniora Jana Wieczorka.
Ks. Drozdek spoczął niedaleko kościoła parafialnego św. Józefa, zgodnie ze swoją ostatnią wolą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.