Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja gliwicka: uroczystości barbórkowe

05.12.2017 , ks. sw, Gliwice, 05-12-2017 Ⓒ ℗

„Ona niech będzie zawsze blisko was” – tymi słowami zwracał się dzisiaj do górników biskup gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczył Mszom Barbórkowym w dwóch kościołach diecezji.

O godz. 9.00 biskup Kopiec przewodniczył Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu Karbiu, gdzie poświęcił tablice pamiątkowe. Pierwsza jest hołdem dla pracowników Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek z okazji 110. rocznicy powstania kopalni, natomiast druga jest upamiętnieniem wypadku, który miał miejsce w roku 1986, kiedy to w kopalni zginęło dziewięciu górników.

W południe biskup przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w Gliwicach Ligocie, gdzie odbyły się centralne uroczystości Barbórkowe Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica. Uroczystości rozpoczęły się w cechowni KWK „Sośnica”, gdzie przed figurą św. Barbary odbyły się modlitwy, a następnie przemarsz do kościoła, gdzie odprawiona została Msza św. W homilii skierowanej do górników, biskup wskazując na patronkę św. Barbarę, zachęcał górników: „Ona niech będzie zawsze blisko was i spoglądając na jej figurę, chociażby krótką modlitwą zawsze jej dziękujcie, że z nią jesteście związani.”

Biskup mówił także o wielkich nadziejach, jakie na Śląsku wiąże się z ciężką pracą górników: „Spoglądamy zawsze z dużymi nadziejami na perspektywy, jakie się otwierają przed tym zawodem, który co najmniej od kilku wieków rzeźbił oblicze tej ziemi.” Wraz z biskupem Mszę św. koncelebrowali proboszczowie gliwickich parafii: o. Piotr Świerczok, ks. Sławomir Tomik, ks. Krystian Gałąska oraz ks. Krzysztof Śmigiera.

W całej diecezji, szczególnie w tak zwanych parafiach górniczych, gdzie mieszka wielu górników, sprawowano dzisiaj Msze św. w intencji żyjących i zmarłych górników, pamiętając także o ich rodzinach, szczególnie tych, które straciły swoich bliskich w wypadkach w kopalniach. W parafii Krzyża Świętego w Zabrzu Mszy św. przewodniczył biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.

Po modlitwach i Mszy św. obywały się tradycyjne karczmy górnicze. Także w kolejnych dniach będą sprawowane Msze św. Barbórkowe. We wtorek 5 grudnia biskup Jan Kopiec będzie przewodniczył uroczystościom w kaplicy zabytkowej kopalni “Guido”, na poziomie 170 metrów pod ziemią. Uroczystość będzie połączona z poświęceniem tablicy, będącej upamiętnieniem tragicznej katastrofy, która wydarzyła się w tej kopalni 5 października 1887 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.