Diecezja kaliska pomaga ofiarom handlu ludźmi w Afryce
30 lipca 2022 | 00:42 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Diecezja kaliska i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie razem z Fundacją HAART Poland bierze udział w kampanii „WOLNI – nieWOLNI: rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi w Afryce”. Do udziału w pomocy ludziom już uwolnionym zachęca diecezjan biskup kaliski Damian Bryl.
Diecezja kaliska zaangażowała się w projekt już po raz drugi. W ubiegłym roku objęto pomocą diecezję Bouar w Afryce Środkowej, natomiast obecnie pomoc otrzymają ofiary handlu ludźmi w Kenii. – Chcemy wesprzeć programy resocjalizacyjne pomagające powrócić do normalnego funkcjonowania – mówi KAI biskup kaliski Damian Bryl.
Duchowny dodaje, że wrażliwość misyjna pozwala pogłębiać wiarę. – Zawsze autentyczna wiara w Jezusa prowadzi do otwarcia serca i rozgrzewa to serce, by było wrażliwe na tych, którzy o Chrystusie nie słyszeli, a z drugiej strony zaangażowanie w sprawy misyjne pogłębia naszą miłość do Chrystusa – podkreśla biskup. Jednocześnie zachęca diecezjan, aby włączali się w takie akcje pomocowe.
– Zależy nam, żeby nasza diecezja uczestniczyła w takim projekcie przynajmniej raz w roku. Chcemy przez to kształtować wśród naszych wiernych wrażliwość na sprawy misji Kościoła – deklaruje bp Damian Bryl. Przypomina, że diecezja na co dzień wspiera dzieła, które wskazuje papież a także pomaga misjonarzom w różnych stronach świata.
Kampania „WOLNI – nieWOLNI” rozpocznie się w diecezji kaliskiej 30 lipca w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, a zakończy 18 października w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.
W niedzielę, 31 lipca, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas każdej Mszy św. kapłan z Afryki będzie głosił kazania oraz zbierał ofiary do puszek na reintegrację ofiar współczesnego handlu ludźmi.
Pomoc ofiarom handlu ludźmi polega na ich całościowej rehabilitacji w ośrodku w Nairobi, stolicy Kenii. Program, który realizuje Fundacja HAART, można wesprzeć w następujących pakietach: pobyt i wyżywienie (550 zł), podstawowa opieka medyczna (750 zł), opieka prawno-administracyjna (450 zł), pomoc podstawowa (1150 zł), kurs zawodowy (1950 zł).
Jak przekonuje ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji w ten sposób stwarzamy ofiarom realną szansę uzdrowienia, a dzięki procesowi integracji umożliwiamy im pełny powrót do swoich rodzin i społeczności.
Wpłat można dokonywać na Fundusz Misyjny Diecezji Kaliskiej: PL 90 1020 2212 0000 5702 0437 5291 z dopiskiem zawierającym nazwę pakietu.
Fundacja HAART Kenya, założona przez Polaka, Radosława Malinowskiego, od 2010 r. ratuje, rehabilituje i reintegruje ofiary handlu ludźmi. Poprzez swoje schronisko HAART Kenya jest w stanie zaoferować realną pomoc na miejscu, gdzie przebywają uratowane osoby.
Ofiary handlu ludźmi, zarówno kobiety, jak i dzieci, są w stanie powrócić do normalnego życia w społeczeństwie dzięki programowi rehabilitacji i reintegracji. Ponieważ handel ludźmi ma bardzo destrukcyjny wpływ tak na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi trwa od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.