Diecezja kielecka – kreatywne orszaki Trzech Króli w wielu miastach i parafiach
06 stycznia 2024 | 20:35 | dziar, | Kielce Ⓒ Ⓟ
W wielu miastach i wioskach diecezji kieleckiej przeszły barwne, pomysłowe orszaki Trzech Króli, z udziałem rodzin, wspólnot, a nawet rekonstruktorów. Towarzyszyło im hasło „W jasełkach leży”.
W Jędrzejowie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy. Obchody rozpoczęły się w samo południe od Mszy św. w każdej z jędrzejowskich parafii: w archiopactwie cystersów, Świętej Trójcy i Matki Bożej Łaskawej. Po Mszy św. uczestnicy uformowali trzy orszaki, które wyruszyły ulicami Jędrzejowa.
Mieszkańcy miasta i gminy wraz z gośćmi udali się za Królami w kierunku Centrum Kultury, gdzie złożono uroczysty pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi w szopce oraz przekazano symboliczne dary, a mieszkańcy zatańczyli wspólnie poloneza. Na zakończenie odbył się koncert kolęd w wykonaniu m.in. młodzieży z Małej Akademii Śpiewu działającej przy Centrum Kultury w Jędrzejowie oraz seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Jędrzejowie. Jędrzejowskim uroczystościom towarzyszył też kiermasz wypieków i rękodzieła, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla 15 – miesięcznego Ksawerego Czajora.
Po raz pierwszy zorganizowano także orszak w Solcu Zdroju, a po raz kolejny – w Kazimierzy Wielkiej. Mędrcy przybyli tam konno.
Parafia w Szańcu w dekanacie buskim zorganizowała orszak po raz ósmy.
W postaci Mędrów-Monarchów wcielili się mieszkańcy Szańca, Mikołowiec, Kameduł. Wyruszyli z domu kultury, aby dotrzeć na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii z kościoła znowu w orszaku, wszyscy wyruszyli prowadzeni przez gwiazdę, Trzech Króli i Świętą Rodzinę – w tym roku była to rodzina z Galowa. Towarzyszyły jej dzieci i zwierzęta, które były w betlejemskiej szopie. W domu kultury Królowie złożyli dary Świętej Rodzinie.
Po raz pierwszy orszak zorganizowano w Morawicy. Spotkanie rozpoczęło się przed Centrum Samorządowym, następnie orszak Trzech Króli wyruszył do kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, gdzie po złożeniu darów przez Mędrców ze Wschodu, odbyła się Msza św. Wielobarwny korowód utworzyli: orkiestra dęta, strażacy oraz grupy artystyczne i teatralne z terenu Miasta i Gminy Morawica: Wspólnota Pełni Nadziei, grupa teatralna Trema z Bilczy oraz grupa artystyczna z Brzezin.
Po raz kolejny Orszak Trzech Króli przeszedł w Pierzchnicy. Wydarzenie rozpoczęło się zbiórką przy Krzyżu Saletyńskim, gdzie Trzej Królowie przybyli ze swoją świtą z różnych kierunków, a następnie, okazały pochód prowadzony przez gwiazdę, przeszedł do kościoła św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Orszakowi towarzyszyło radosne kolędowanie i świąteczna atmosfera. Na koniec wszyscy wierni złożyli pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi w żywej szopce przy kościele.
Podobnie z trzech różnych miejsc wyruszyły orszaki w Chmielniku, tworząc potem wspólny pochód postaci w strojach biblijnych.
Orszak Trzech Króli odbył się także w Wiślicy. W tym prastarym miasteczku spotkanie uczestników wydarzenia rozpoczęło się na pl. Króla Kazimierza Wielkiego, skąd po wspólnych śpiewach i przemówieniach wyruszył do bazyliki pw. Narodzenia NMP na Eucharystię. Był motyw spotkania z Herodem i towarzyszenie orkiestr dętych.
W Proszowicach orszak uformował się przy ul. Królewskiej, potem wyruszył na Mszę św. do kościoła parafialnego, a na zakończenie do Domu Kultury, gdzie odbył się VII przegląd Grup Kolędniczych.
W Miechowie organizatorami orszaku były parafia, urząd miasta i gminy, Centrum Kultury i Sportu oraz Akcja Katolicka. Wymarsz rozpoczął się z trzech różnych miejsc. Przy śpiewie kolęd, w towarzystwie Mędrców i przy akompaniamencie orkiestr udano się na rynek, aby rozpocząć wspólne kolędowanie przy żywej szopce na dziedzińcu bazyliki. Następnie uczestniczono w uroczystej Mszy św. w bazylice miechowskiej. Z kolei w w Domu Kultury odbył się Noworoczny Koncert Kolęd z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wichry” z Krościenka nad Dunajcem.
Wielkim wydarzeniem był zorganizowany już po raz 7. Orszak w Samsonowie w gminie Zagnańsk, z wyjątkową oprawą, wspaniałymi kreacjami i rekwizytami. Starosta kielecki Mirosław Gębski wcielił się w rolę króla Kacpra, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku Jacek Wolski wystąpił w roli króla Melchiora oraz wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski – jako Król Baltazar. Aniołem Dobroci została wicemarszałek Renata Janik. Uroczystość rozpoczęła się występem Zespołu Ludowego „Jaworzanki”, następnie zaprezentowano tradycyjne widowisko „Herody”.
Uroczysta Msza św., w której uczestniczyli liczni wierni, a także Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” z Odrowążka i połączone chóry z Zagnańska, była centralnym punktem wydarzenia. Całość zakończyło widowisko z poszczególnymi scenami teatralnymi, jak Atak diabłów, Wyjście Maryi Brzemiennej, Olśnienie Mędrców.
Na trasie Orszaku można było zobaczyć kolejne 4 sceny teatralne: Pasterze, Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem. W ruinie Huty „Józef” w Samsonowie zainscenizowano: Musztrę Rzymian, Taniec Smoka, Taniec Wielbłądów oraz przygotowano szopkę Narodzenia Zbawiciela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.