Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja kielecka: ok 600. dzieci skorzysta z wakacji kieleckiej Caritas

21 czerwca 2018 | 12:38 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Ok. 600 dzieci z różnych stron diecezji kieleckiej skorzysta w tym roku z oferty Caritas kieleckiej, łączonej z programem edukacyjnym pt. „Niepodległa to my”. Zaplanowano siedem turnusów kolonijnych w górach i nad morzem.

Dwa turnusy odbędą się w Zakopanem, cztery w Chłapowie k. Władysławowa, a jeden w Kaczynie koło Kielc, gdzie przebywać będzie ok. 40 dzieci z Białorusi z polskimi korzeniami. Turnus polonijny odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia.

Program wszystkich turnusów łączy rekreację, aktywny wypoczynek, formację duchową, profilaktykę i edukację. – W tym roku postanowiliśmy włączyć do programu wątki patriotyczne w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Program pt. „Niepodległa to my” przybliży kreatywnie i interaktywnie ważne wydarzenia z historii Polski, np. ruch partyzancki połączyliśmy z grą terenową w lesie, z zabawą w dostarczenie poczty i meldunków do punktów kontaktowych itd. – mówi KAI Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

W sprawny przebieg kolonii zaangażowani są wychowawcy, kadra medyczna i duszpasterze. Przewidziany jest udział we Mszach św., modlitwach i nabożeństwach.

Wypoczynek dzieci jest finansowany dzięki środkom uzyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także przez gminy, których dzieci uczestniczą w koloniach oraz dzięki wsparciu Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

W ofertę wakacyjną włączają się również świetlice i ogniska Caritas, które organizują w formie półkolonii wycieczki i zajęcia rekreacyjne, np. w Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie odbędą się półkolonie w formie dwóch dwutygodniowych turnusów.

Kolonie charytatywne to jedno z pierwszych dzieł Caritas. Pierwsze turnusy letnie, od 1991 r., organizowane były na bazie odzyskanego przez diecezję Ośrodka w Kaczynie, głównie dla dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Następnie, dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach i samorządami, tą formą wsparcia objęto także dzieci z rodzin ubogich oraz dzieci z rodzin polonijnych z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu.

W kolejnych latach rozszerzano organizację wypoczynku o miejscowości atrakcyjne turystycznie. Dzieci wyjeżdżały na kolonie m.in. do Kołobrzegu, Łeby, Zakopanego, Białego Dunajca, Wisełki, Pogorzelicy, Mszany Dolnej, Karpacza.

Podczas turnusów rokrocznie realizowany jest program wychowawczo – edukacyjny oraz odbywają się zajęcia profilaktyczne. Dla uczestników przygotowywane są również zabawy, gry, konkursy, wycieczki krajoznawcze oraz realizowane są różne projekty formacji duchowej. Kadrę wakacyjnej akcji Caritas stanowią w głównej mierze wolontariusze, którzy spełniają funkcję kierowników, wychowawców, duszpasterzy, animatorów muzycznych, pielęgniarek i ratowników.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.