Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja kielecka włącza się w akcję „Płomień Pamięci” dedykowaną ofiarom Holokaustu

26 stycznia 2019 | 16:14 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Kościół katolicki w Polsce włącza się w akcję “Płomień Pamięci”, stanowiącą część obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w niedzielę 27 stycznia. Kuria kielecka zwraca się z prośbą do księży o przekazywanie wiernym tej informacji.

Pomysłodawcy akcji „Płomień pamięci” proszą o zapalenie świecy w oknie w niedzielę – 27 stycznia o godz. 18.00. Jest to inicjatywa Fundacji Shalom, która ma na celu – z jednej strony – uczczenie ofiar Holokaustu, z drugiej zaś – zwrócenie uwagi na postawę szacunku wobec każdego człowieka, miłości bliźniego, a także poważania należnego ludzkiemu życiu.

Rzecznik Kurii, ks. Mirosław Cisowski, zachęca, aby księża przekazywali wiernym tę informację. – Oczywiście odpowiemy na ten apel – mówi ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu. – U nas była duża, licząca się diaspora żydowska, więc staramy się przypominać z szacunkiem tych nieobecnych już wśród nas mieszkańców Skalbmierza – mówi proboszcz w rozmowie z KAI.

Parafia nawiązała współpracę z krakowskim Muzeum Galicja, zaplanowane są warsztaty dla młodzieży oraz wizyty na cmentarzu, a w maju będzie dostępna wystawa „Kościół wokół Zagłady Żydów na Kielecczyźnie”, wypożyczona z muzeum w Chmielniku. – A w niedzielę zapalimy świece w oknach – dodaje ks. Fatyga.

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek Zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.