Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska: w marcu Wielkopostne Czuwania Młodych

19 lutego 2019 | 10:34 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ

Podczas 11 wieczorów młodzi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wezmą udział w Wielkopostnym Czuwaniu Młodych wokół kopii krzyża Światowych Dni Młodzieży. 8 marca krzyż ŚDM rozpocznie wędrówkę po kościołach diecezji.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży peregrynował po polskich parafiach w 2016 r. Tym razem w Wielkim Poście zgromadzą się wokół niego w wybranych kościołach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej setki młodych katolików. Łącznie – w trakcie 11 spotkań – kilka tysięcy.

W tym roku spotkania noszą tytuł ”Dotknij Miłosierdzia!” i nawiązują do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w styczniu w Panamie.

– Chociaż tamto spotkanie dobiegło końca, podczas Wielkopostnych Czuwań Młodych chcemy ponownie spotkać się przy krzyżu ŚDM, trwać przy nim, adorować go – powiedział ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Ks. Zaniewski podpowiada, że kluczem do tej szczególnej modlitwy będzie bliskość, także ta fizyczna – młodzi będą mogli nie tylko na Chrystusowy krzyż patrzeć, ale też dotykać go podczas osobistej modlitwy. – Chcemy dać im możliwość, by w taki sposób – przez podejście do krzyża, dotknięcie go, ucałowanie – wyrazili swoją wiarę i szacunek do znaku Chrystusowej męki – dodał.

Wyznanie wiary poprzedzi liturgia słowa, kazanie, modlitwa, śpiew. W tych wydarzeniach młodym będą towarzyszyć ich duszpasterze oraz biskupi.

Krzyż ŚDM (wraz z ikoną „Salus Populi Romani) gościł w 14 miejscowościach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej” na przełomie stycznia i lutego 2016 roku w ramach spotkań pod nazwą “Dotknij Miłosierdzia”. Były one przygotowaniem do spotkania młodzieży świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie w lipcu 2016 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.