Diecezja opolska rozpoczęła złoty jubileusz
14 kwietnia 2022 | 19:27 | kog | Opole Ⓒ Ⓟ
Rocznicowe uroczystości biskup Andrzej Czaja zainicjował w Wielki Czwartek podczas Mszy św. Krzyżma w opolskiej katedrze. Przybyli na nią kapłani z całej diecezji, aby odnowić złożone na święceniach przyrzeczenia. W czasie najbliższego roku katedra będzie kościołem jubileuszowym i będzie w niej można zyskać odpust zupełny.
Przedpołudniowa liturgia rozpoczęła się na zewnątrz katedry. Biskup symbolicznie otworzył świątynię, trzykrotnie uderzając w spiżowe drzwi pastorałem. Następnie ukląkł za progiem świątyni na chwilę skupienia w ciszy, po czym odmówił specjalną modlitwę za kapłanów i Kościół.
Złoty jubileusz 50-lecia diecezji opolskiej nawiązuje do bulli papieża Pawła VI, który w 1972 roku powołał ją do istnienia i włączył w skład metropolii wrocławskiej. Rocznica obchodzona jest na Śląsku Opolskim pod hasłem „Bliżej Boga-Człowieka”.
Na początku liturgii biskup pomocniczy Paweł Stobrawa odczytał pismo Penitencjarii Apostolskiej, zgodnie z którym katedra na najbliższy rok stanie się kościołem jubileuszowym, a wierni, którzy ją odwiedzą jako pielgrzymi i będą pobożnie uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych, będą mogli pod zwykłymi warunkami zyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych pokutujących w czyśćcu. Dekret wzywa wiernych, by modlili się w intencji wierności Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, prosili Boga o powołania kapłańskie i zakonne, a także objęli modlitwą rodziny.
W homilii biskup opolski odniósł się do kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku. Tego dnia w Kościele upamiętnia się ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Ordynariusz podziękował księżom za ich posługę w parafiach także za serdeczne i liczne przyjęcie – razem z wiernymi – uchodźców z Ukrainy. Zaapelował, by odpowiedzieli żarliwie na zapotrzebowanie wiernych, którzy po pandemii licznie przystępują do sakramentu pokuty.
– W haśle „Bliżej Boga-Człowieka” chodzi o większe zbliżenie do Jezusa, który do końca nas umiłował – mówił. – O duchowe odrodzenie i zdynamizowanie życia Kościoła. Ma nas do tego pobudzić spojrzenie na Chrystusowy krzyż, na Jego zakrwawione oblicze i przebity bok. Stąd w logo jubileuszu umieściliśmy motyw ukrzyżowanego Pana chwały. Potrzeba także weryfikacji stanu naszej kapłańskiej bliskości z Jezusem. Nasza jakość przeżywania bliskości Jezusa może być różna. A chodzi o autentyzm tej bliskości. Bo mogą być także jej fasady i pozory, zachowania niedojrzałe. Nie ma naszej prawdziwej bliskości w relacji z Jezusem, gdy żyjemy w grzechu. A już na pewno w grzechu ciężkim. Dlatego tak ważna jest nasza nieustanna troska o stan łaski uświęcającej w naszej duszy. (…) Bycie bliskim Jezusowi domaga się ciągle weryfikacji naszych potrzeb, pragnień i dążeń. Jeśli są takie, z których nie umiem zrezygnować ze szkodą dla wiernych, to bliskość z Jezusem jest zraniona.
Kościół bardzo dziś potrzebuje naszego większego wyrzeczenia się. I my sami go potrzebujemy dla zdrowia naszej kapłańskiej tożsamości. By nas nic nie oddzielało od Jezusa. Zażyła więź z Jezusem domaga się wyłączności. Nie można dwom Panom służyć. Bogu i sobie.
Biskup opolski podkreślił także wartość posłuszeństwa i poddania się woli Bożej. – Drogi Pańskie nie są wygodne, ale my przecież nie zostaliśmy stworzeni do wygód – cytował Benedykta XVI – lecz do wielkich rzeczy, do dobra. Jeśli chcemy żyć blisko z Jezusem, trzeba Mu towarzyszyć w realizacji zbawczej misji. Razem z Jezusem iść do ludzi, którzy Go nie znają, którzy odstąpili od niego, są w różnych potrzebach. Jest więc wielkim zadaniem naszym obudzenie misyjnego ducha i stawanie się uczniami Misjonarza.
Po homilii kapłani obecni w katedrze odnowili złożone podczas święceń przyrzeczenia.
Bp Czaja pobłogosławił olej katechumenów (używa się go przy chrzcie) i chorych (potrzebny do sakramentu chorych), a także sporządził – mieszając oliwę i balsam – a następnie konsekrował Krzyżmo niezbędne przy święceniach kapłańskich i bierzmowaniu, a także do konsekracji kościołów, ołtarzy itp.
Na koniec udzielił – na mocy dekretu Penitecjarii Apostolskiej – papieskiego błogosławieństwa i związanego z nim odpustu zupełnego. Mogli z niego skorzystać obecni w katedrze, a także osoby chore i starsze, które uczestniczyły w Mszy Krzyżma poprzez media.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.