Drukuj Powrót do artykułu

Diecezja pelplińska: ośmiu nowych księży

19 maja 2018 | 16:46 | ks. is | Pelplin Ⓒ Ⓟ

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił 19 maja święceń prezbiteratu 8 diakonom. Życzył im: „Idźcie z miłością wierną i ofiarną do końca”. Liturgia święceń odbyła się w bazylice katedralnej w Pelplinie.

„Panem dzisiejszego wydarzenia jest Zmartwychwstały Jezusa Chrystus”, powiedział w pierwszej części homilii bp Kasyna, podkreślając, że podobnie, jak w Wieczerniku do Apostołów, tak też do nowo święconych kapłanów mówi: „Pokój wam”.

Nawiązując do sześciu lat formacji seminaryjnej, hierarcha zauważył, że kandydaci do kapłaństwa mają wtedy możliwość poznania Chrystusa, wpatrywania się w Jego przebite gwoźdźmi dłonie i przebite Serce. „To szkoła miłości i miłosierdzia, to przystań dla zagubionych, to miejsce ukojenia dla cierpiących, nadzieja przebaczenia dla błądzących” – mówił biskup.

Przypomniał, że seminarium duchowne to „sześć lat nauki bycia dla drugich, dla Kościoła, dla człowieka, sześć lat zapominania o sobie”.

„Jezus nie zadał nam odprawiania Mszy św., nie powiedział: celebrujcie, odprawiajcie. Jezus zadał nam nie żebyśmy mówili, ale czynili to na Jego pamiątkę”, mówił kaznodzieja podkreślając, że Jezus oczekuje „świadectwa życia zjednoczonego z Nim”.

Bp Kasyna nawiązał do realiów współczesnego świata i stwierdził, że „Jezus posyła kapłanów do grzeszników, do ludzi słabych, czasem zbuntowanych i do poszukujących”.

Do bliskich święconych kapłanów hierarcha apelował: „nie przeszkadzajcie im służyć Panu, są bowiem posłani do świata, który często mówi innym językiem, ale jednocześnie nie zostawiajcie ich samych, niech towarzyszy im wasza modlitwa”.

„Idźcie z miłością wierną i ofiarną do końca, w jedności z Tym, który was posłał” – zakończył homilię bp Kasyna.

W najbliższych dwóch dniach neoprezbiterzy będą sprawować Msze św. prymicyjne a od lipca rozpoczną pracę duszpasterską.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.